Niskie bezrobocie w Polsce w Styczniu. Tylko 5% Polska jednym z najniższym bezrobociu w UE

Ogródki gastronomiczne na deptaku w Lublinie
Ogródki gastronomiczne na deptaku w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Polska dalej skutecznie utrzymuje najniższy wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Nasz kraj zajmuje drugie miejsce pod tym względem wśród państw UE, tuż po Malcie. Według danych opublikowanych 1 lutego 2024 r., stopa bezrobocia, obliczana zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat, wyniosła w grudniu 2023 r. 2,7% w Polsce, podczas gdy w Unii Europejskiej sięgała 5,9%, a w strefie EURO 6,4%.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dot. bezrobocia

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. osiągnęła poziom 5,4 proc., co oznaczało spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z sytuacją zanotowaną w styczniu 2023 r. Ten wynik jest zgodny z prognozami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Bezrobocie w Polsce w liczbach

Pod koniec stycznia 2024 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 837,1 tys. bezrobotnych, co oznaczało spadek o 20,5 tys. (2,4%) w porównaniu z końcem stycznia 2023 r. Natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych wzrosła o 48,8 tys. (6,2%). Ostatni raz niższy poziom bezrobocia w styczniu odnotowano w 1990 roku.

Stopa bezrobocia w końcu stycznia wyniosła 5,4%, czyli wzrosła o 0,3 pp. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w odniesieniu do stycznia 2023 r. spadła o 0,1 p.p. Niższą stopę bezrobocia w styczniu zanotowano po raz ostatni także w 1990 roku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.