Ważny temat? Prześlij newsa!

Niezwykły spektakl na niebie. Zorza polarna była widziana także w naszym regionie. Zdjęcia Czytelników

Spotted Lublin

Niezwykły spektakl na nocnym niebie. W nocy z poniedziałku 12 sierpnia na wtorek 13 sierpnia nad Lubelszczyzną widoczna była zorza polarna. Zobaczcie zdjęcia zrobione przez naszych Czytelników. Zorza polarna 12/13 sierpnia 2024 W nocy z 12 na 13 sierpnia mieszkańcy Lubelszczyzny mieli niezwykłą okazję, by zaobserwować zjawisko zorzy polarnej, które rzadko pojawia się na tak […]

Zorza polarna widziana w Wierzbicy-Osiedle koło Chełma

Zorza polarna widziana w Wierzbicy-Osiedle koło Chełma | fot. czytelnik Mateusz

Niezwykły spektakl na nocnym niebie. W nocy z poniedziałku 12 sierpnia na wtorek 13 sierpnia nad Lubelszczyzną widoczna była zorza polarna. Zobaczcie zdjęcia zrobione przez naszych Czytelników.

Zorza polarna 12/13 sierpnia 2024

W nocy z 12 na 13 sierpnia mieszkańcy Lubelszczyzny mieli niezwykłą okazję, by zaobserwować zjawisko zorzy polarnej, które rzadko pojawia się na tak niskich szerokościach geograficznych. Zazwyczaj zorza polarna, zwana także aurorą borealis, jest widoczna przede wszystkim w pobliżu biegunów – na dalekiej północy lub południu. Tym razem jednak warunki atmosferyczne, aktywność słoneczna i odpowiednie zakłócenia w ziemskiej magnetosferze umożliwiły jej zaobserwowanie również na Lubelszczyźnie.

Nocne niebo nad regionem rozświetliło się subtelnymi, migoczącymi światłami, które przybierały odcienie zieleni, fioletu i różu. Zjawisko to powstaje wskutek oddziaływania cząsteczek wiatru słonecznego z polem magnetycznym Ziemi. Kiedy te naładowane cząsteczki docierają do naszej planety, są kierowane w stronę biegunów, gdzie wchodzą w interakcję z atomami tlenu i azotu w górnych warstwach atmosfery, wywołując charakterystyczne świetlne widowisko.

Widoczność zorzy polarnej nad Lubelszczyzną była możliwa dzięki wyjątkowo silnej burzy geomagnetycznej, która miała miejsce w tym czasie. Aktywność słoneczna w ostatnich miesiącach wzrosła, co spowodowało częstsze i bardziej intensywne wybuchy na Słońcu, zwane koronalnymi wyrzutami masy. To właśnie te wybuchy były odpowiedzialne za emisję dużej ilości cząsteczek, które po dotarciu do Ziemi spowodowały zorze na bardziej południowych szerokościach.

Nasi Czytelnicy, którzy mieli szczęście obserwować to zjawisko, podesłali nam swoje zdjęcia. Astronomowie podkreślają, że takie zjawiska mogą powtarzać się w przyszłości, zwłaszcza w okresach wzmożonej aktywności słonecznej. Zachęcają również do obserwacji nocnego nieba, szczególnie podczas prognozowanych burz geomagnetycznych, gdy istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy nawet na niższych szerokościach geograficznych, takich jak Polska.

ZDJĘCIA

Zorza polarna widziana w Niedrzwicy Kościelnej
Zorza polarna widziana w Niedrzwicy Kościelnej | fot. czytelnik Sebastian
Zorza polarna widziana w Niedrzwicy Kościelnej
Zorza polarna widziana w Niedrzwicy Kościelnej | fot. czytelnik Sebastian
Zorza polarna widziana w Niedrzwicy Kościelnej
Zorza polarna widziana w Niedrzwicy Kościelnej | fot. czytelnik Sebastian
Zorza polarna widziana w Niedrzwicy Kościelnej
Zorza polarna widziana w Niedrzwicy Kościelnej | fot. czytelnik Sebastian
Zorza polarna widziana w Opolu Lubelskim
Zorza polarna widziana w Opolu Lubelskim | fot. czytelnik Przemysław
Zorza polarna widziana w Dysie
Zorza polarna widziana w Dysie | fot. czytelniczka Magdalena

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check