„Niezłe szambo” udaremnili funkcjonariusze WITD w Lublinie. Przeładowany transport

przeładowana ciężarówka
Zatrzymane ciężarówki do kontroli

Ponad 50 ton, zamiast dopuszczalnych 40 ton, ważyła  ciężarówka przewożąca betonowe zbiorniki szamb. Dwa mocno przeładowane zestawy wycofali z ruchu inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie.

Trochę ponad normę — zamiast 40t ponad 50

Poniedziałek był pracowity dla WITD w Lublinie. Na ekspresówce S12 doszło do zatrzymania dwóch transportów betonowych szamb, które zmierzały z okolic Radomia do Chełma i Zamościa. Ciężarówki po zważeniu były mocno przeładowane. Pierwszy zestaw ważył 50,5 ton, a drugi 48,7 ton. Przypominamy, że maksymalny tonaż dla takiego pojazdu w Polsce to 40 ton.

przeładowana ciężarówka
Przeładowana ciężarówka z szambem

Dodatkowo stwierdzono także inne naruszenia, m.in. skrócenie dziennego okresu odpoczynku oraz wykonywanie transportu pojazdem posiadającym niebezpieczną usterkę techniczną tj. wycieki oleju hydraulicznego z żurawia (HDS) oraz oleju napędowego ze zbiornika paliwa.

Mandaty dla kierowców — problemy dla przedsiębiorców

Na kierowców ciężarówek nałożono mandaty karne na łączną kwotę 1000 zł. Wobec przedsiębiorców zostały wszczęte postępowania administracyjne o nałożenie kar pieniężnych w łącznej wysokości 33.000 zł. Ciężarówki stwarzały realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Przeładowane i niesprawne pojazdy częściowo rozładowano przed dalszym transportem.

Zaznaczyć należy, że przeładowane pojazdy są niebezpieczne w ruchu drogowym, gdyż zwiększona masa bezpośrednio wpływa na układ hamulcowy, opony i zawieszenie pojazdu. Droga hamowania przeciążonego samochodu będzie zawsze dłuższa, co w krytycznej sytuacji może przesądzić o bezpiecznym zatrzymaniu pojazdu lub… wypadku drogowym!

Ciężarówka na S12
Zatrzymany transport szamb WITD

Dmuchanie na zimne — przeładowany tonaż niebezpieczeństwem dla innych

Przypomnieć należy, że na początku czerwca, w okolicach Kielc (S 7) doszło już do  wypadku, w wyniku którego śmierć poniósł 26-letni kierowca zestawu przewożącego szamba. Tragiczne skutki wspomnianego zdarzenia wynikały m.in. z faktu, że prowadzony przez niego pojazd był przeciążony i nie zdążył wyhamować przed poprzedzającym go innym pojazdem.

Apelujemy o zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo na drogach. Dla siebie i innych

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.