Niezbędnik kierowcy – czyli rzeczy, które warto mieć w swoim aucie

wheel 1017023 1280 e1460618757347
Zdjęcie ilustracji: pixabay.com

W samochodzie wozimy wiele rzeczy. Od śrubokrętów, długopisów, czy zeszytów, po butelki z olejem oraz płynem do spryskiwaczy. Które z nich warto mieć w samochodzie? Oto najważniejsze i najpotrzebniejsze rzeczy, jakie powinny się w nim znaleźć.

Gaśnica

fire-fighting-302586_640Jest to sprzęt, którego posiadanie jest wymagane prawnie w każdym pojeździe. Gaśnica w jaką powinniśmy wyposażyć nasz samochód to np. typ ABC, który jest najczęściej stosowany. Co prawda, jedną gaśnicą nie jesteśmy w stanie ugasić sporego pożaru, jednak doskonale poradzi sobie w drobniejszych nagłych sytuacjach, pomocna będzie też podczas oczekiwania na przyjazd straży pożarnej. Trzeba pamiętać o konieczności sprawności gaśnicy, jak również o umieszczeniu jej w łatwo dostępnym miejscu.

Trójkąt ostrzegawczy

breakdown-984812_640To kolejny element wyposażenia auta, który należy posiadać na pokładzie. Zwiększa on bezpieczeństwo podczas nieoczekiwanego zatrzymania pojazdu na poboczu lub jezdni, informując innych kierowców, że dzieje się coś nieoczekiwanego. Pamiętajmy również o odpowiednim umiejscowieniu znaku w sytuacjach awaryjnych. W terenie zabudowanym jest to 1 metr za samochodem, w terenie niezabudowanym w odległości 30-50 metrów, natomiast na drodze szybkiego ruchu około 120 metrów.

Koło zapasowe lub zestaw naprawczy

auto-92129_640 (1)Niegdyś wszystkie samochody były wyposażone w koło zapasowe umieszczone pod bagażnikiem. Obecnie producenci często decydują się na umieszczenie mniejszych oraz lżejszych zestawów naprawczych. Warto pamiętać, aby mieć przynajmniej jedną z tych rzeczy w aucie. Nigdy nie wiadomo, kiedy może przytrafić się przebita opona, a wzywanie pomocy drogowej może obciążyć nas sporymi kosztami i utratą cennego czasu.

Miernik ciśnienia w oponie

miernik[1]Od 2014 roku wszystkie nowe samochody powinny być wyposażone we wbudowane urządzenie do pomiarów ciśnienia w oponach. Co jeśli mamy jednak starszy pojazd, który go nie posiada? Warto zaopatrzyć się w przenośny miernik do pomiaru ciśnienia. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach to jeden z głównych powodów zwiększonego zużycia paliwa w samochodzie. Należy również nadmienić, że niewłaściwa wartość ciśnienia powoduje znacznie szybsze zużycie opon. Przechowując manometr w samochodzie jesteśmy w stanie sprawdzić poziom ciśnienia w kołach w każdym momencie.

Apteczka

first-aid-kit-441309_640Posiadanie apteczki w pojeździe na terenie Polski nie jest wymagane. Jest to jednak konieczność, gdy chcemy wybrać się do innych krajów, gdzie tego typu wyposażenie jest niezbędne w pojeździe. Są to m.in. Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria czy Ukraina. Należy jednak pamiętać, że sytuacje losowe na drodze często się zdarzają i możemy potrzebować podstawowych elementów medycznych, zarówno będąc uczestnikiem bądź świadkiem wypadku.

Skrobaczka do szyb

6280-skrobaczka-do-szyb-2Polski klimat potrafi przechodzić ze skrajności w skrajność. Pomimo, iż wiosenna pogoda zbliża się do nas wielkimi krokami, wciąż mogą złapać nas przymrozki. Wilgotne powietrze z ujemną temperaturą powoduje, że dzięki skrobaczce będziemy mogli szybciej wyruszyć w podróż. Skrobaczki są małe, więc nie zajmują nam zbyt wiele miejsca w samochodzie, a z pewnością przydadzą się w nagłych przypadkach.

Zapasowe płyny do pojazdu

12965943_969922756419496_1648702072_nZawsze należy trzymać zapasowy płyn do szyb w bagażniku, szczególnie w okresie zimowym, kiedy ilość błota padającego spod kół innych samochodów spowoduje jego znaczne użycie. Jeśli jeździsz starszym samochodem, warto również wozić ze sobą dodatkową ilość oleju silnikowego. Samochody te mają tendencję do wycieku oleju tak, iż możemy nie zdążyć spostrzec, kiedy zapali się lampka kontrolna. Zapasowy olej do silnika powinien wystarczyć, aby bezpiecznie dojechać do najbliższego warsztatu.

Bezpieczniki i żarówki

2Posiadanie zapasowych bezpieczników i żarówek powinno pomóc w nagłych wypadkach. W przypadku awarii jednego z nich, kontynuacja naszej podróży staje się uciążliwa lub niemożliwa. Obie rzeczy są na tyle małe, że nie zajmują dużej ilości miejsca w schowku. Musimy też zapoznać się z wymianą tych elementów, ponieważ niekiedy ich skomplikowany montaż lub demontaż (szczególnie pierwszy raz), może przysporzyć nam nie lada problemów.

Kamizelka odblaskowa

kamizelka-odblaskowa-wowow-mesh-gilet-zapakowana-w-etuiDobra widoczność, szczególnie w nocy lub podczas złych warunków atmosferycznych, to podstawa. Nie należy oszczędzać na swoim bezpieczeństwie lub bezpieczeństwie innych. W sytuacjach awaryjnych, np. takich jak zmiana koła na poboczu, posiadanie kamizelki odblaskowej staje się niezbędne.

Samochodowa ładowarka do telefonu

forever-1-zasilacz-ladowarka-samochodowa-mini-usbNowoczesny świat opanowany jest przez urządzenia mobilne. W nagłych przypadkach, np. jako świadkowie wypadku lub w innych zdarzeniach losowych, możemy potrzebować dostępu do telefonu. W takich sytuacjach warto mieć naładowany telefon. Musimy jednak pamiętać, aby nie używać urządzeń mobilnych w trakcie jazdy samochodem.

Będąc zaopatrzonym w te 10 rzeczy możemy spokojnie udać się w każdą podróż.

Opracowanie: Test Auto

Materiał edytowany przez: Joanna Szwalikowska, Ilona Standela, Aleksandra Chyła

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Moja kobieta dorzuciłaby tu nakładki na szpilki z nabut.pl . Co tam kolacje, restauracje i bog wie jeszcze co, nie pamietam kiedy sie z czegoś tak cieszyła jak z tych nakładek co jej kupiłem. Cóż, kobiety mają swoje priorytety 😉