Ważny temat? Prześlij newsa!

Nierówną kostkę zastąpią gładkie płyty. Ułatwią poruszanie się rodzicom, osobom z niepełnosprawnościami i kobietom w szpilkach

Spotted Lublin

Gładka nawierzchnia dla wszystkich – to główne założenie tzw. szpilkostrady, czyli specjalnego ciągu pieszego, który ma ułatwić poruszanie się po Starym Mieście w Lublinie. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, seniorach, rodzicach z wózkami i kobietach w szpilkach zaplanowano wydzielony trakt o równej powierzchni. Szpilkostrada w Lublinie – ułatwienie dla pieszych na Starym Mieście Wracamy […]

Nawierzchnia z nieoszlifowanej kostki na Starym Mieście w Lublinie

Nawierzchnia z nieoszlifowanej kostki na Starym Mieście w Lublinie | fot. DW

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

Gładka nawierzchnia dla wszystkich – to główne założenie tzw. szpilkostrady, czyli specjalnego ciągu pieszego, który ma ułatwić poruszanie się po Starym Mieście w Lublinie. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, seniorach, rodzicach z wózkami i kobietach w szpilkach zaplanowano wydzielony trakt o równej powierzchni.

Szpilkostrada w Lublinie – ułatwienie dla pieszych na Starym Mieście

Wracamy do pomysłu budowy tzw. szpilkostrady, o której pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Z okazji Dnia Kobiet temat ponownie zyskał na znaczeniu. Szpilkostrada to wydzielony pas o szerokości 1,5–2 metrów, który ułatwi poruszanie się osobom na wózkach, rodzicom z wózkami dziecięcymi oraz kobietom w szpilkach.

>>> Zobacz także: Szykują się zmiany na Starym Mieście. Będzie łatwiej poruszać się rodzicom z wózkami, niepełnosprawnym i kobietom w szpilkach

Projekt zakłada zastąpienie fragmentu nierównej, nieoszlifowanej kostki granitowej pasem gładkiej nawierzchni wykonanej z oszlifowanych płyt granitowych. Trakt ten miałby przebiegać od Bramy Krakowskiej do Bramy Grodzkiej – najczęściej uczęszczaną trasą Starego Miasta – oraz dodatkowo okalać budynek Trybunału Koronnego.

„Ciąg ma mieć około 500 metrów długości i około dwóch metrów szerokości. Zostałby wydzielony z nawierzchni Starego Miasta” – wyjaśnia Agnieszka Wójcik, pełnomocniczka prezydenta Lublina ds. jednostek pomocniczych. Szacowany koszt inwestycji to od miliona do półtora miliona złotych, a jej realizacja planowana jest na lata 2026–2027.

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

3 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Livandess
1 miesiąc temu

Tyle lat była piękna kostka to będziemy betonować bo jakimś panią się szpilki łamią bez jaj oszpecicie tylko stare miasto

Andrzej
1 miesiąc temu

Sprawa jest poważna, a ośmiesza ją nazwa – szpilkostrada. W wielu zabytkowych miejscach w Europie wykonuje się na wybrukowanych placach i ulicach ciągi dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. Mają różne rozwiązania, mnie bardzo podoba się rozwiązanie na brukowanych bulwarach w Kopenhadze, gdzie wykonano ciągi jezdne, które są wąskie, prawie niewidoczne, bo wykonane z tego samego lub podobnego materiału, co nawierzchnia wokół. To, że na Starówce nie widać osób niepełnosprawnych, to dlatego, że jest dla nich niedostępna. Ich obecność nie zepsuje chyba estetyki Starego Miasta?

Beata
1 miesiąc temu

Nie niszczcie Statego Miasta! Jestem osobą niepełnosprawną, przyjeżdżam do Was z drugiego końca Kraju i kostka mi nie przeszkadza choć mam problemy z poruszaniem się. Stare Miasto i wszystkie uliczki wokół są przepiękne.

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check