Nielegalna hodowla kóz obok Puław. Szczątki zwierząt i skrajnie zaniedbane żywe

Skrajnie zaniedbane kozy w Puławach odebrane gospodarzowi | fot. UM Puławy

Urzędnicy zabrali gospodarzowi 39 zaniedbanych kóz. Zwierzęta były trzymane w złych warunkach, bez odpowiedniego pokarmu i wody. Na posesji znajdowały się również szczątki zwierząt.

We wtorek pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Staży Miejskiej z Puław udali się na teren jednego z gospodarstw w Wólce Profeckiej koło Puław. Towarzyszyli im policjanci oraz przedstawiciele Państwowej Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej oraz Fundacji Po Ludzku Do Zwierząt – Przyjazna Łapa.

Powodem interwencji było zgłoszenie o złych warunkach w jakich miały być przetrzymywane zwierzęta, które zagrażały ich zdrowiu i życiu. Pomimo wcześniejszych interwencji urzędników właściciel gospodarstwa nie zrobił nic, aby poprawić warunki trzymanych przez siebie zwierząt.

„Właściciel nie zabezpieczył odpowiedniego schronienia przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz stado nie zostało zabezpieczone przed ewentualnym atakiem zwierzyny dzikiej. Zwierzętom nie zapewniono odpowiedniego pokarmu i wody. Brakowało rejestracji siedziby stada w Centralnej Bazie Danych ARiMR, brak zgłoszonego uboju na użytek własny oraz oznakowania zwierząt z gatunku kozy” – wylicza Łukasz Kołodziej z Urzędu Miasta Puławy.

Zwierzęta często przebywały bez opiekuna na terenie całej Wólki Profeckiej oraz w pobliżu dróg, stanowiąc zagrożenie dla otoczenia. Pojedyncze zwierzęta zaplątane były w powrozy uwiązane na nogach, szyi i rogach co utrudniało poruszanie się i zmuszało zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji. Ponadto niektóre osobniki posiadały wrośnięte w kończyny powrozy co spowodowało ich widoczne uszkodzenie. Na posesji znajdowały się szczątki innych kóz.

„Brak współpracy z posiadaczem stada w kwestii poprawy warunków bytowych zwierząt gospodarskich, który pomimo licznych interwencji nie podjął żadnych czynności zmierzających do zapewnienia zwierzętom godnych warunków bytowych. Zapadła więc decyzja o odebraniu właścicielowi całego stada” – wyjaśnia Łukasz Kołodziej.

Zwierzęta w ilości 39 sztuk zostały przekazane do gospodarstwa rolnego, z którym urząd miasta podpisał stosowną umowę. Teraz lekarz weterynarii oceni stan stada. Dzienny koszt utrzymania zwierząt to ok. 250 zł, który musi pokryć Urząd Miasta Puławy.

„Można jednak obciążyć nimi dotychczasowego opiekuna w przypadku stosownego orzeczenia sądu. Sprawa sądowa może się toczyć nawet do 6 miesięcy, co zwiększy koszt do 45 000 zł” – tłumaczy Kołodziej.

Warunki w jakich były przetrzymywane kozy | fot. UM Puławy

Warunki w jakich były przetrzymywane kozy | fot. UM Puławy


WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.