Niedzielski: Co najmniej 250 tys. zł kary za szczepienia znanych osób

Minister zdrowia Adam niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Stwierdzone na dziś nieprawidłowości są podstawą do nałożenia kary w wysokości 250 tys. zł, ale może ona ulec zwiększeniu – przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski podsumowując pierwszy dzień kontroli NFZ w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

We wtorek odbyła się konferencja ministra zdrowia Adam Niedzielski. Tematem konferencji było podsumowanie pierwszego dnia kontroli NFZ w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, w którym doszło do złamania zasady Narodowego Programu Szczepień i zaszczepiono znane osoby, które nie należały do grupy „zero”.

Kontrola NFZ w WUM

„Jesteśmy po pierwszym dniu kontroli w WUM i chciałem przedstawić pierwsze ustalenia kontrolerów NFZ. Już po pierwszym dniu możemy z całą pewnością stwierdzić, że doszło do celowego złamania zasad. Osoby zaszczepione poza kolejnością, o których coraz więcej dowiadujemy się z mediów, zostały nieprawidłowo zgłoszone. Nieprawidłowo nawet względem wyjątków, które zostały określone” – mówił Niedzielski.

Wiadomo, że osoby mające poddać się szczepieniu zostały nieprawidłowo zarejestrowane jako osoby z grupy medycznej. – Będziemy chcieli zweryfikować na jakim jakim etapie dodatkowe osoby zostały dopisane do listy szczepień” – zapowiedział Niedzielski.

Minister zdrowia poinformował, że zgłoszenie osób, które zostały zaszczepione poza kolejnością, zostało dokonane 28.12, czyli jeszcze w przeddzień ogłoszenia listy wyjątków, które pozwalały na szczepienie osób spoza wąskiej grupy medyków, personelu medycznego i niemedycznego.

„Kontrola w WUM powinna się zakończyć do końca tygodnia – taki cel postawiłem NFZ, żebyśmy mogli rozliczyć te pierwsze kwestie. Jeśli okaże się, że są tam dodatkowe wątki, będziemy chcieli tę kontrolę poszerzyć. Kontrola sprawdzi wątki, czy personel medyczny, który pracował tego dnia w WUM, rzeczywiście był poinformowany o możliwości szczepienia oraz czy dopisanie osób do listy zostało wykonane na poziomie podmiotu szczepiącego czy samego Uniwersytetu” – przekazał Niedzielski.

Kara dla WUM

„Stwierdzone tylko w pierwszym dniu kontroli nieprawidłowości są podstawą do wymierzenia kary w wysokości powyżej 250 tys. zł – to minimalna kara, z jaką musi się liczyć Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w przypadku naruszenia zasad Narodowego Programu Szczepień” – poinformował minister Adam Niedzielski.

Dymisja po aferze

Zwracam się do władz WUM, żeby nie unikały odpowiedzialności. Wiemy, że 1 osoba już podała się do dymisji, ale nie można udawać, że ta sytuacja odbywała się bez nadzoru, że odpowiedzialność spoczywa na jednej osobie” – mówił.

„Zwracam się do wszystkich – zarówno do władz WUM, jak i do zaszczepionych poza kolejnością, żeby nie zabrakło im odwagi cywilnej i odpowiedzialności. Tam, gdzie nie ma narzędzi formalnych, żeby ta odpowiedzialność skończyła się skruchą i pokorą” – apeluje szef resortu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.