Od sierpnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące ograniczeń w niedzielnym handlu. Według nowych przepisów w niedziele objęte zakazem handlu za ladą sklepów mogą stać wyłącznie ich właściciele. Mimo ograniczeń te supermarkety są otwarte w każdą niedzielę.
Zakaz handlu w niedziele wszedł w życie w marcu 2018 r., a liczba niedziel bez handlu rosła z roku na rok. Obecnie jest ich siedem w roku – dwie przed Bożym Narodzeniem i jedna przed Wielkanocą oraz po jednej w styczniu, czerwcu i sierpniu. Zakazem objęte są butiki w galeriach handlowych, hipermarkety, supermarkety czy dyskonty jak Biedronka i Lidl.
Zobacz także: Niedziele handlowe 2023 – KALENDARZ. Kiedy sklepy są otwarte?
Handel w niedziele po zmianie przepisów 2023
Ustawa covidowa z 31 marca 2020 r. wprowadziła pewne ułatwienia dla sprzedawców i poluzowała zasady dotyczące zakazu handlu w niedziele. Przepisy zakładały, że niedzielny zakaz „nie obowiązuje w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności”.
Ze względu na wskazany przepis placówki handlowe mogły kończyć handel o północy w sobotę, powierzając osobom świadczącym pracę po tej godzinie wykonywanie wyżej wskazanych czynności, co przed 31 marca 2020 r. stanowiło naruszenie przepisów.
Od 1 lipca 2023 r. przestały obowiązywać przepisy o stanie zagrożenia epidemicznego. W ustawie covidowej wskazano, że zapisy dotyczące zakazu handlu w niedziele mają obowiązywać „w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu”, co oznacza, że od sierpnia wyjątek w ustawie o handlu w niedziele przestał obowiązywać.
Oznacza to, że od sierpnia 2023 r. w niedziele objęte zakazem handlu mogą działać jedynie sklepy, w których za ladą stanie sam właściciel, lub członek rodziny. W niedziele niehandlowe czynne są przede wszystkim małe sklepy osiedlowe, jak również sklepy działające w formie franczyzy, jak Żabka, ABC, Groszek, Stokrotka Express, czy Carrefour Express.
Sieci handlowe korzystają z wyjątków
Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Jak się okazuje, również duże sieci handlowe korzystają z możliwości, jakie dają wyłączenia spod zakazu handlu, określone w art. 6 ustawy o ograniczeniu handlu. Na otwarcie w każdą niedzielę zdecydowało się kilkanaście supermarketów sieci Intermarche.
Klub czytelnika w sklepie Intermarche
„Supermarkety zarządzane przez Grupę Muszkieterów sieci Intermarche prowadzą polscy, niezależni przedsiębiorcy. Każdy z nich ma bezpośredni wpływ na kierowanie swoim przedsiębiorstwem oraz odpowiada na aktualne potrzeby i oczekiwania swoich klientów, także te związane z terminami i godzinami otwarcia sklepów. Niezależność wspomnianych przedsiębiorców dotyczy również komplementarnych usług, takich jak np. klub czytelnika. Grupa Muszkieterów nie ingeruje w decyzje przedsiębiorców, a celem Intermarche jest rozwój szyldu z poszanowaniem prawa właścicieli supermarketów do decydowania o ich spółce” – wyjaśnia Bartłomiej Tarłowski, menadżer ds. rozwoju franczyzy i komunikacji korporacyjnej Grupy Muszkieterów.
I dodaje, iż „powołanie klubu czytelnika w sklepach Intermarche jest inicjatywą właścicieli sklepów i wynika z indywidualnej decyzji o rozszerzeniu zakresu oferowanych usług dla lokalnej społeczności. W takim przypadku każda spółka sklepowa uchwala własne regulaminy działalności klubu czytelnika, decyduje o ofercie książkowej i dokonuje rejestru czytelników. Rozszerzanie przez sklep Intermarche zakresu usług stanowi przejaw decyzyjności jego właścicieli oraz prawidłowego rozeznania potrzeb mieszkańców danego miasta i okolic”.
Z możliwości otwarcia sklepów w każdą niedzielę skorzystały 3 supermarkety sieci Intermarche działające na obszarze województwa lubelskiego. W każdym z nich działa tzw. klub czytelnika, który umożliwia funkcjonowanie sklepu nawet w niedziele objęte zakazem handlu.
Poniżej zamieszczamy listę sklepów wraz z godzinami otwarcia w niedziele:
- Intermarche Bełżyce, ul. Bychawska 22 – 9:00-17:00
- Intermarche Ryki, ul. Lubelska 6 – 9:00-17:00
- Intermarche Dęblin, ul. Niepodległości 6 – 9:00-17:00
- Intermarche Tomaszów Lubelski, ul. Rolnicza 2 – 9:00-18:00
Złamanie zakazu handlu. Jakie kary?
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.
Dodaj swój komentarz