Niedziele wolne od handlu – kwiecień 2018. Sprawdź, kiedy nie zrobisz zakupów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W najbliższą niedziele – 8 kwietnia – znowu nie zrobisz zakupów. Będzie to druga niedziela w kwietniu wolna od handlu. Niedzielne zakupy będą możliwe dopiero 29 kwietnia.

W związku z wprowadzeniem ustawy o zakazie handlu, w każdym miesiącu dwie niedziele będą handlowe – pierwsza i ostatnia. Ustawa o zakazie handlu w niedziele zawiera 39 dni, w których sklepy będą zamknięte w 2018 roku z powodu zakazu handlu.

W 2018 roku niedzielne zakupy zrobimy tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, o ile na ten dzień nie przypada święto państwowe. W 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu ma być handlowa. Całkowity zakaz handlu ma obowiązywać już od 2020 roku. Wyjątkiem ma być 7 niedziel w roku podczas wzmożonego ruchu zakupowego: trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Sklepy otwarte w niedzielę – gdzie zrobić zakupy 8 kwietnia?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie zrobić zakupy w niedzielę, 8 kwietnia 2018, to mamy dla Was złą wiadomość. To druga niedziela w miesiącu kwiecień wolna od handlu. Oznacza to, że wiele sklepów będzie zamkniętych m.in. Biedronka, Lidl, Tesco, Kaufland, Auchan i inne.

Z zakazu wyłączone zostały placówki, w których handel prowadziłby wyłącznie przedsiębiorca wykonujący działalność we własnym imieniu, a także m.in. stacje paliw, apteki i punkty apteczne. Do tego dochodzą m.in. kwiaciarnie, saloniki prasowe, placówki handlowe w hotelach, sklepy z pamiątkami, placówki handlowe na dworcach czy sklepy internetowe.

Niedziele z zakazem handlu – kwiecień 2018

W kwietniu 2018 zakupy zrobimy tylko w jedną niedzielę – 29 kwietnia. To oznacza, że pozostałe niedziele 1 kwietnia (Wielkanoc), 8 kwietnia, 15 kwietnia i 22 kwietnia będzie obowiązywał zakaz handlu.

W które niedziele zrobimy zakupy w 2018 roku?

W 2018 roku będziemy mogli zrobić zakupy w 21 niedziel. W kwietniu, w związku z Wielkanocą, tylko jedna niedziela będzie handlowa – 29 kwietnia. W maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie będziemy mogli kupować w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy – 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada. W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę – 9 grudnia.

Niedziele wolne od handlu w 2018 roku

Oprócz niedziel wolnych od handlu sklepy będą również nieczynne w inne, ustawowo wolne dni tygodnia – podczas rozmaitych świąt. Ponadto można wskazać takie miesiące, gdzie handel będzie odbywać się tylko w jedną niedzielę.

Pozostałe dni, w które sklepy będą zamknięte po wejściu w życie zakazu handlu w niedziele

* 2 kwietnia (Wielki Poniedziałek)
* 1 maja, wtorek (Święta Pracy)
* 3 maja, czwartek (Święto Konstytucji 3 maja)
* 31 maja, czwartek (Boże Ciało)
* 15 sierpnia, środa (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi)
* 1 listopada, czwartek (Wszystkich Świętych)
* 25 grudnia, wtorek (Boże narodzenie, pierwszy dzień)
* 26 grudnia, środa (Boże narodzenie, drugi dzień dzień)

Jaka kara za złamanie zakazu handlu w niedzielę?

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.