Niedziele handlowe kwiecień 2022. Biedronka, Lidl i inne sieci otwierają sklepy w niedziele

Sklepy Lidl otwarte w niedziele niehandlowe w marcu
Sklepy Lidl otwarte w niedziele niehandlowe w kwietniu | fot. Dominik Wąsik

Rząd zezwolił sieciom handlowym na otwarcie swoich sklepów także w niedziele niehandlowe zlokalizowane w dwóch województwach: lubelskim i podkarpackim. Ich otwarcie w niedziele ma pomóc w organizacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Niedziele handlowe 2022

W 2022 roku zakaz handlu obowiązuje we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Niedziele handlowe 2022 będą dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo – ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Oznacza to, że w kwietniu jest tylko jedna niedziela handlowa, a mimo to sklepy w Polsce mogą się otworzyć we wszystkie niedziele, nawet niehandlowe. Taką decyzję podjął rząd ze względu na trudną sytuację na Ukrainie i przybywających do Polski uchodźców z Ukrainy. Sklepy mogą otworzyć się w niedziele objęte zakazem handlu w dwóch województwach: lubelskim i podkarpackim.

🔴 Kalendarz niedziel handlowych w 2022 roku. Które niedziele będą handlowe?

„Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje ponad 30 przypadków, w których handel i wykonywanie pracy w handlu są dozwolone w każdą niedzielę i święto. Uchylenie zakazu handlu w tych przypadkach, w opinii ustawodawcy, było potrzebne ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, w szczególności gdy prowadzenie handlu jest uzasadnione ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności” – czytamy odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przesłaną do naszej redakcji.

W świetle przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni zakaz handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem, a także powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem nie obowiązuje w niedziele i święta m.in.:

1. w aptekach i punktach aptecznych;

2. w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;

3. w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich;

4. w placówkach handlowych na dworcach – w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych;

5. w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek;

6. w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi;

7. w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.

„Należy zauważyć, że z przewidzianych ustawą wyłączeń spod zakazu handlu mogą korzystać placówki handlowe na całym terytorium RP. Zatem obecne brzmienie ustawy pozwala na prowadzenie handlu w wybranych placówkach handlowych położonych w także w województwie podkarpackim i lubelskim, pozwalając na zaspokojenie niezbędnych potrzeb i nabycie towarów pierwszej potrzeby w niedziele i święta zarówno przez obywateli Ukrainy przybywających do Polski, jak i wspierających ich mieszkańców Polski. Nie będą mogły natomiast prowadzić handlu w niedzielę placówki handlowe nieobjęte wyłączeniami ustawowymi” – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Na otwarcie sklepów w niedziele w kwietniu 2022 zdecydowały się takie sieci jak m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland, Aldi, Auchan, Stokrotka i Żabka. Sieci te mogą swoje otworzyć wszystkie sklepy w niedziele objęte zakazem handlu na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego.

🔴 Rząd znosi zakaz handlu w niedzielę, 3 kwietnia. Sklepy otwarte w dwóch województwach [lista otwartych sklepów i godziny otwarcia]

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.