Rząd zezwolił sieciom handlowym na otwarcie swoich sklepów także w niedziele niehandlowe zlokalizowane w dwóch województwach: lubelskim i podkarpackim. Ich otwarcie w niedziele ma pomóc w organizacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
Niedziele handlowe 2022
W 2022 roku zakaz handlu obowiązuje we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Niedziele handlowe 2022 będą dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo – ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Oznacza to, że w kwietniu jest tylko jedna niedziela handlowa, a mimo to sklepy w Polsce mogą się otworzyć we wszystkie niedziele, nawet niehandlowe. Taką decyzję podjął rząd ze względu na trudną sytuację na Ukrainie i przybywających do Polski uchodźców z Ukrainy. Sklepy mogą otworzyć się w niedziele objęte zakazem handlu w dwóch województwach: lubelskim i podkarpackim.
🔴 Kalendarz niedziel handlowych w 2022 roku. Które niedziele będą handlowe?
„Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje ponad 30 przypadków, w których handel i wykonywanie pracy w handlu są dozwolone w każdą niedzielę i święto. Uchylenie zakazu handlu w tych przypadkach, w opinii ustawodawcy, było potrzebne ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, w szczególności gdy prowadzenie handlu jest uzasadnione ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności” – czytamy odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przesłaną do naszej redakcji.
W świetle przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni zakaz handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem, a także powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem nie obowiązuje w niedziele i święta m.in.:
1. w aptekach i punktach aptecznych;
2. w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
3. w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich;
4. w placówkach handlowych na dworcach – w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych;
5. w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek;
6. w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi;
7. w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.
„Należy zauważyć, że z przewidzianych ustawą wyłączeń spod zakazu handlu mogą korzystać placówki handlowe na całym terytorium RP. Zatem obecne brzmienie ustawy pozwala na prowadzenie handlu w wybranych placówkach handlowych położonych w także w województwie podkarpackim i lubelskim, pozwalając na zaspokojenie niezbędnych potrzeb i nabycie towarów pierwszej potrzeby w niedziele i święta zarówno przez obywateli Ukrainy przybywających do Polski, jak i wspierających ich mieszkańców Polski. Nie będą mogły natomiast prowadzić handlu w niedzielę placówki handlowe nieobjęte wyłączeniami ustawowymi” – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Na otwarcie sklepów w niedziele w kwietniu 2022 zdecydowały się takie sieci jak m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland, Aldi, Auchan, Stokrotka i Żabka. Sieci te mogą swoje otworzyć wszystkie sklepy w niedziele objęte zakazem handlu na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego.
Dodaj swój komentarz