Niedziele handlowe 2021 KALENDARZ. Niedziele wolne od handlu w 2021 roku

biedronka zakupy
Zdjęcie ilustracyjne | materiały prasowe

W 2021 roku obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedziele – choć są wyjątki, kiedy będziemy mogli zrobić zakupy w niedziele. Sprawdź KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH na 2021 rok.

Ustawa z zakazem handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 r. Najpierw w każdym miesiącu były dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. W 2019 roku była już tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia – kiedy można było prowadzić handel. W 2020 roku rozpoczął się trzeci etap wdrażania zakazu – niedziel bez zakazu miało być siedem, ale rząd zdecydował się na wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu, a dokładnie 6 grudnia.

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedziele – choć są wyjątki. Zakupy będziemy mogli zrobić tylko w siedem niedziel w roku. Oznacza to, że wszystkie pozostałe niedziele będą wolne od handlu.

KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH 2021

Od 2020 r. zakaz handlu obowiązuje we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Handlowe będą dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo – ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. W 2021 r. zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku, które wypadną: 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia 19 grudnia 2021 r.

Sprawdź, w które niedziele nie zrobisz zakupów – KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH I NIEHANDLOWYCH 2021 – [KLIKNIJ TUTAJ]

Zakaz od początku nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą staną ich właściciele. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje ponadto w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.

Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

W niedziele zakupy można zrobić ponadto w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele i święta grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – ograniczenie wolności.

>CZYTAJ TAKŻE: Dni wolne od pracy w 2021 roku. Kiedy w 2021 roku wziąć najlepiej urlop? Kalendarz dni wolnych

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.