Niecodzienne zjawisko nad Łęczną. Pierścień „halo” wokół Słońca

Efekt "halo" na niebie | fot. czytelnik Adam

W czwartkowe popołudnie na niebie można było zaobserwować nietypowe zjawisko. Wokół tarczy Słońca utworzył się jasny pierścień, który wyglądał jak tęcza.

Nasz czytelnik nadesłał zdjęcie ukazujące zjawisko halo i powiązanego z nim rzadkiego kręgu parhelicznego uchwyconego w czwartek w woj. lubelskim.

– Przez przypadek zobaczyłem, jestem teraz w pracy, a okno mam na północną stronę, wyszedłem na chwilę na dwór złapać trochę promieni a tu taki widok – mówił w rozmowie ze Spotted Lublin czytelnik Adam. Zdjęcia fascynującego zjawiska udało się jej zrobić o godz. 12:30 w Łęcznej (woj. lubelskie).

Halo – świetlisty pierścień

Efekt halo to zjawisko optyczne, które może powstawać zarówno wokół tarczy Słońca jak i Księżyca. To świetlisty pierścień, który przybiera różne barwy – od białego po kolory tęczy. Zjawisko powstaje w momencie, gdy na drobnych kryształkach lodu w atmosferze załamuje się światło słoneczne. Często zapowiada pogorszenie pogody i opady.

Przy obserwacji halo należy zachować ostrożność, chronić oczy przed bezpośrednim wpływem światła słonecznego – ze względu na ryzyko trwałego upośledzenia wzroku.

Udało Cię się także uchwycić efekt halo wokół Słońca? Prześlij nam fotkę na adres [email protected], a dołączymy ją do naszej galerii!


WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.