Nie minęły jeszcze 4 lata od oddania, a most 700-lecia Lublina ma już poważne usterki

Most 700-lecia w ciągu ul. Muzycznej w Lublinie
Most 700-lecia w ciągu ul. Muzycznej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Student Politechniki Lubelskiej w ramach realizowanych zajęć ujawnił poważne usterki w moście 700-lecia Lublina w ciągu ul. Muzycznej. Nie minęły jeszcze 4 lata od oddania mostu do użytku.

Usterki w moście 700-lecia Lublina

Studenci Wydziału Budownictwa i Architektury mieli za zadanie szczegółową ocenę stanu technicznego wybranego obiektu. Jeden ze studentów za swój cel obrał prawie nowy most 700-lecia Lublina w ciągu ul. Muzycznej.

„Bardzo mocno namawiałem pana Wojciecha, żeby zrezygnował z badania tego mostu, bo to nowa konstrukcja i nie znajdzie tu nic ciekawego. Jednak okazuje się, że tutaj uszkodzeń jest bardzo dużo nie tylko w sensie jakościowym, ale i ilościowym. To niepokojące” – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dr inż. Sławomir Karaś z Katedry Dróg i Mostów Politechniki Lubelskiej

„Zrobiłem tutaj kilka zdjęć i zauważyłem parę nieprawidłowości. Widać korodujące zbrojenia, są popękania poprzecznic. Ogólnie most projektuje się na co najmniej 100 lat. Takie uszkodzenia we wczesnej fazie istnienia tego mostu mogą świadczyć o zbyt szybkie eksploatacji tego obiektu” – mówi Wojciech Wawrynko, student Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, który wykrył usterki mostu.

Przypomnimy, że most 700-lecia Lublina oddano do użytku 26 maja 2017 roku. Wybudowano go jako konstrukcję łukową jednoprzęsłową o rozpiętości 76,5 m. Gwarancja na niego została udzielona na 60 miesięcy i obowiązuje do maja 2022 roku.

Jak informuje Radio Lublin, zdaniem ratusza, wykryte usterki są drobne i nie zagrażają bezpieczeństwu ruchu publicznego. Zlecono ich usunięcie w ramach udzielonej gwarancji.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Jeżeli w ramach zadania przejrzę najnowszego Mercedesa czy BMW to też znajdę mnóstwo uchybień!

 2. „Ekspert” z ratusza po politologii wie lepiej. Pajacei pracujący w ratuszach nie potrafią nawet policzyć demonstrantów uczestniczących w manifestacjach. Jak na ulice wychodzi strajk kobiet to podają liczbę 50 razy większą, jak jest manifestacja patriotyczna, to podają 100 razy mniej.

 3. @Jacek Szymona

  Szanowny Panie, ja Panu na ten most dam gwarancję 100 lat. Jak za 100 lat coś będzie nie tak, to Pan przyjdzie do mnie zgłosi sprawę i się nią zajmiemy. 😉

 4. „zdaniem ratusza, wykryte usterki są drobne i nie zagrażają bezpieczeństwu ruchu publicznego”. czyli ratusz wie lepiej od eksperta? typowe… nie udał się przewał pieniędzy i mają ból. a tak by po gwarancji zamknęli, przetarg i łapówa na wyburzenie, przetarg i łapówa na kolejny, który się rozpadnie po 6 latach i tak się żyje na tej wsi…

 5. Odnośnie wypowiedzi Jacka Szymona. To co piszesz to jakiś absurd! Dlaczego telewizor ma gwarancje na 2 lata, czyżby był projektowany do funkcjonowania przez dwa lata?

  wszystkie materiały których się używa do budowy mają ustawowo minimalną gwarancję, jeśli wykonawca miałby brać odpowiedzialność gwarancyjną za wszystkie użyte materiały na dodatkowy okres jak tu piszesz 100 lat, to przetargu nie wygrywałby za X tylko X razy kilka, kończył by most odbierał kasa i ogłaszał upadłość.

  Gwarancja jest na 5 lat bo większość usterek spowodowanych błędnym wykonaniem powinna się w tym czasie ujawnić. Trzeba tylko przed końcem gwarancji przeprowadzić szczegółowy przegląd. A jeśli się w 5 lat nie zawali to jeszcze kolejnych 95 powinien postać. I oczywiści asfalt się zetrze, trzeba odpowiedni konserwować żeby nie korodowało itp itd. Wyłącz telewizor włącz myślenie! bo będą za twoje pieniądze dalej partaczyć roboty a ty będziesz dalej krzyczał Oj jak boli, Oj jak boli.

 6. „Ogólnie most projektuje się na co najmniej 100 lat”.
  „Gwarancja na niego została udzielona na 60 miesięcy”.
  „Zlecono ich usunięcie w ramach udzielonej gwarancji”.
  Och, dobrze, że je teraz wykryto, bo po maju 2022 roku gwarancja już nie będzie obowiązywać.

  To jest jakiś absurd! Dlaczego gwarancja nie została udzielona na 100 lat (skoro na tyle lat projektuje się most)? Może wykonawca wiedział, że takiego mostu, co 100 lat przetrwa, zbudować nie potrafi? A zamawiający też to wiedział, skoro w specyfikacji wpisał gwarancję na lat pięć (mimo że wiedział, iż mosty projektuje się na 100 lat)?

  No i mamy tutaj nasze lokalne władze samorządowe: Pan Prezydent Żuk, Pan Dyrektor Pidek — czy to nie oni przypadkiem odpowiadają (ale przecież nie odpowiadają, bo nigdy za nic „do odpowiedzialności” pociągnięci nie zostali) za jakość budowanych w Lublinie dróg? Nie umieją napisać specyfikacji? Nie umieją nadzorować i odebrać robót? Dlaczego jezdnie po kilku latach od remontu pokryte są szachownicą łat? Dlaczego są pofałdowane? Dlaczego trzeba je skrobać, żeby samochody nie urywały misek olejowych? Nieudacznicy jacyś — nie umieją, a lublinianie płacą za to partactwo.

  Wniosek: rozpędzić to towarzystwo!