Nie będzie żywych karpi na święta! Znane sklepy rezygnują ze sprzedaży żywych ryb

IMG 20171209 163208
Znane sieci handlowe rezygnują ze sprzedaży żywych karpi na święta | fot. Dominik Wąsik

Znane sieci handlowe rezygnują ze sprzedaży żywych karpi przed świętami Bożego Narodzenia na rzecz gotowych filetów na tackach. Karp jest tradycyjną potrawą na wigilijnym stole.

Dla wielu wigilijny karp powinien być kupiony tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Ma to być gwarancja najlepszej jakości i smaku. Dlatego dawniej (jak i teraz) tak często karpia przynosiło się w siatce, później trzymało w wannie by tuż przed wigilią wymierzyć mu ostateczny cios.

Przez ostatnie lata wiele sieci handlowych oferowało swoim klientom możliwość zakupu żywego karpia bezpośrednio z basenów, które były wypełnione rybami w każdym jednym większym sklepie. Na życzenie klienta taka ryba mogła być na miejscu zabita przez pracownika.

Większość sieci handlowych zapowiedziała, że w tym roku nie znajdziemy w ich ofercie żywego karpia. Chodzi tutaj nie tylko o niehumanitarne traktowania karpi (stłoczone, pakowane żywe do worków foliowych), ale również i o względy ekonomiczne – brak konieczności montowania basenów na ryby.

I tak żywego karpia nie kupimy w Biedronce i Lidlu. W sklepach sieci E. Leclerc, o tym, czy w ofercie znajdzie się żywy karp, będzie decydował kierownik jednostki. Natomiast w sieci Auchan karpie prosto z wody będą w sprzedaży w 12 hipermarketach na 110 punktów sprzedaży.

W tych sklepach znajdziemy w ofercie jedynie karpie w formie płatów, filetów lub ryb patroszonych na tackach. Mogą być to ryby świeże lub mrożone. 

Gdzie kupimy żywego karpia?

Od 6 grudnia we wszystkich sklepach sieci Kaufland w sprzedaży ma być karp prosto z wody. Podobną decyzję podjął Carrefour, który również będzie sprzedawał żywe karpie, choć jak zapewniają przedstawiciele sieci sklepów ryby będą trzymane w specjalnych torbach z wodą. Karpia z wody kupimy również w Tesco.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.