Nie będzie zabierania prawa jazdy za prędkość poza terenem zabudowanym

policja pomiar prędkości
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Policja

Rząd wycofał się z zaostrzenia kar dla piratów drogowych. Chodzi o zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym.

W listopadzie Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zakładający m.in. ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego oraz uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Szczegóły TUTAJ.

Zrezygnowano z planów zatrzymywania praw jazdy na 3 miesiące za drastyczne przekroczenia prędkości poza obszarem zabudowanym kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym. Wcześniej rząd szacował, że dzięki temu przepisowi prawo jazdy straci nawet 40 tysięcy kierowców rocznie.

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości:

  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h – mandat w wysokości 50 zł
  • Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
  • Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
  • Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
  • Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych
  • Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych (Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym)

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.