Nauczyciele zawieszają strajk. Chcą zapewnić uczniom warunki do ukończenia roku

IMG 20190414 135827 resized 20190419 112549585
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od soboty 27 kwietnia strajk nauczycieli zostaje zawieszony. Od poniedziałku nauczyciele wracają do zajęć. Chcą zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku.

Strajk nauczycieli zostanie zawieszony od soboty 27 kwietnia. Po 17 dniach strajku generalnego nauczycieli, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego ogłosił zawieszenie protestu. Podkreślił, że choć strajk mógłby trwać, najważniejsze jest dobro maturzystów, których czekają egzaminy.

Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my” – mówi Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.

Sławomir Broniarz ostrzegł, że zawieszony od soboty strajk jest jedynie pierwszym etapem nauczycielskiego protestu. – „Zawieszamy, ale nie kończymy! Od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap. Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem” – dodał.

Nauczyciele dają premierowi czas do września na rozwiązanie problemu nauczycielskich wynagrodzeń. – „Panie Premierze Morawiecki, dajemy Panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania. My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe” – podkreślił Broniarz.

Sławomir Broniarz zapowiedział także, że w czerwcu związki zawodowe zaprezentują swój program, na poprawę sytuacji w oświacie. Wśród najważniejszych punktów programu wymienił m.in. zwiększenie nakładów na edukację do 5 proc. PKB, odchudzenie programów nauczania oraz wprowadzenie w życie założeń kampanii „Lekki tornister”.

Chcemy, aby w szkołach uczono umiejętności, zamiast nauczania pamięciowego. Chcemy dać większą autonomię szkołom oraz zmniejszyć w nich biurokrację. Biurokrację, za którą odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej. To nasze wyjście w kierunku potrzeb uczniów, nauczycieli i rodziców” – wyjaśnił przewodniczący ZNP.

Strajk zostanie zawieszony w sobotę, 27 kwietnia, od godz. 6 rano. Od poniedziałku nauczyciele wracają do pracy.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.