Nakaz zasłaniania ust i nosa bez podstawy prawnej. Wkrótce ma się to zmienić

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej został wprowadzony przez rząd w drodze rozporządzenia. RPO wskazuje, że ten „obowiązek” nie ma oparcia w przepisach ustawy i jest nielegalny.

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił problem, który wyraża się w tym, że nakaz zakrywania twarzy jest nielegalny. RPO wyjaśnia, że obowiązek zasłaniania ust i nosa, wprowadzony w rozporządzeniu Rady Ministrów, nie ma oparcia w przepisach ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

„Wyraźnie przewidują one, że obowiązek stosowania innych środków profilaktycznych i zabiegów może być nałożony wyłącznie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Nie może on zatem dotyczyć każdego, niezależnie od oceny jego stanu zdrowia w aspekcie zagrożenia epidemią” – wyjaśnia Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik przypomina, że aktualny obowiązek zakrywania twarzy (ust i nosa) wynika z § 24 ust. 1 pkt 2d rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nakaz zasłaniania ust i nosa trafi do ustawy

Szef KPRM pytany w Radiu Plus o nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wprowadzony rozporządzeniem, zapowiedział, że będzie ten przepis „przeniesiony bezpośrednio do ustawy”. Przyznał, że zdania prawników są w tej kwestii podzielone. „Żeby uniknąć tej dyskusji, przy okazji innych zmian legislacyjnych, ten zapis zostanie doprecyzowany” – zapowiedział.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.