Najdroższe ławki w Lublinie nadal nie są gotowe. Będą kary dla wykonawcy

IMG 20190606 113318
Nieukończony parklet za 101 tys. zł przy Ratuszu | fot. Dominik Wąsik

Miasto nalicza kary umowne dla wykonawcy dwóch parkletów stojących przy ul. Lubartowskiej i Świętoduskiej. Są to najdroższe ławki w Lublinie, bo kosztowały kosmiczną sumę 220 tys. zł.

Parklet to „kieszonkowy” ogródek uliczny. Pomysł jest prosty – zastąpić dotychczasowe miejsce parkingowe (jedno lub dwa) przestrzenią do odpoczynku. Instalacja taka służy jako miejsce odpoczynku w centrum miasta, wśród gęstej zabudowy, gdzie brak jest zieleni przyulicznej.

Jest to innowacyjne, nowoczesne podejście do zieleni w mieście, jednocześnie funkcjonalne i bardzo atrakcyjne wizualnie. Ponadto parklet może przyczynić się do integracji społecznej potencjalnych użytkowników” – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Dwa takie parklety powstają w centrum Lublina w ramach zwycięskiego projektu Zielonego Budżetu – przy ul. Lubartowskiej (obok Ratusza) i przy ul. Świętoduskiej (w pobliżu kościoła karmelitów). Łączny koszt dwóch takich obiektów to ponad 202 tys. zł + niecałe 18 tys. zł koszt projektu. Jednak obydwa parklety w dalszym ciągu są za ogrodzeniem. Dlaczego?

IMG 20190606 113300
Nieukończony parklet za 101 tys. zł przy Ratuszu | fot. Dominik Wąsik

Zarówno na parklecie przy Ratuszu jak i na parklecie przy ul. Świętoduskiej, został spolerowany beton, w tym wygładzono krawędzie płaszczyzn. Przy ul. Świętoduskiej aktualnie mocowane są elementy drewniane (siedzisko i oparcie). Następnym etapem będzie montaż podestu pod parkletem zgodnie z dokumentacją projektową. Elementy drewniane przy Ratuszu będą przymocowane do betonu zaraz po tym, jak skończony zostanie montaż elementów drewnianych na parklecie przy ul. Świętoduskiej” – tłumaczy Grzegorz Jędrek z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Każdy etap prac musi zostać zatwierdzony przez architekta i inspektora nadzoru. Ze względu na opóźnienia w realizacji zadania, od września 2018 roku, wykonawcy naliczane są kary umowne. Ostateczny koszt, jaki poniesie miasto za wykonanie parkletów, będzie znany po dokończeniu prac.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Cała ta Fundacja Krajobrazy, która współtworzy ten Zielony Budżet to jakaś kpina… ciągną kasę od podatników na takie idiotyczne pomysły. Jak na 220 tysiące wygląda żałośnie.