Nadciąga ocieplenie. W tym roku białych świąt nie będzie. Zamiast śniegu spadnie deszcz

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Większość prognoz na święta jasno mówi, że w tym roku w Polsce nie będzie „białych świąt”. Od soboty nad Polskę nadciągnie ocieplenie, które przyniesie ze sobą sporą dawkę deszczu.

Większość prognoz krótko- i długoterminowych mówi, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia upłyną pod znakiem dodatniej temperatury i opadów śniegu, deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu.

„W najbliższych dniach musimy się liczyć z odbudową strefowej cyrkulacji atmosfery, która pociągnie za sobą transport ciepłej i wilgotnej masy powietrza pochodzenia polarnego o cechach morskich prosto znad Atlantyku” – czytamy w komunikacie wydanym przez Grzegorza Zawiślaka, Polish Storm Chaser/Polscy Łowcy Burz.

Od soboty 22 grudnia temperatury w rejonie województwa lubelskiego mają zmienić się z ujemnych na dodatnie. Tego dnia należy spodziewać się opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Temperatura w dzień wyniesie maksymalnie 6 st. Celsjusza.

W niedzielę 23 grudnia meteorolodzy prognozują opady drobnego śniegu, a temperatura w dzień będzie oscylowała w granicach 0 st. W Wigilię 24 grudnia powtórzą się warunki pogodowe z soboty, czyli wzrośnie temperatura do 7 st. Celsjusza oraz popada deszcz.

„Mając na uwadze nadal kilkudniowy termin do spodziewanego okresu świątecznego, wciąż musimy się liczyć ze zmianami w ułożeniu poszczególnych układów barycznych oraz prądu strumieniowego w środkowej i górnej troposferze, a co za tym idzie rozlokowaniu mas powietrza na kontynencie europejskim. Niewątpliwie kluczowy w tym może być wigilijny układ niskiego ciśnienia, którego głębokość oraz trajektoria będą mieć decydujący wpływ na intensywność i zasięg poszczególnych sektorów mas powietrza” – wyjaśnia Zawiślak.

Źródło: Grzegorz Zawiślak – Polish Storm ChaserWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.