Nadchodzi kolejna fala upałów nad region. Temperatura osiągnie nawet 42°C

upał polska

Już od poniedziałku, aż do środy w przyszłym tygodniu temperatura w naszym regionie będzie rosnąć. Punkt kulminacyjny ma nastąpić w niedziele, a temperatura wynieść może nawet 42°C.

Przed nami prawdopodobnie najgorętszy okres tego lata i być może największy upał od wielu lat. Za taką prognozę odpowiada wyż ze wschodu kontynentu i niż na zachodzie Europy. Właśnie między wyżem, a niżem płynie i długo płynąć będzie strumień gorącego powietrza z Afryki. Powietrze będzie suche, dlatego w większości pogoda będzie słoneczna i bez deszczu.

Przedstawiamy pogodę na kilka następnych dni.

Pogoda jest aktualizowana na bieżąco, prosimy sprawdzać codziennie! 

03.08.2015 (Poniedziałek)

W tym dniu temperatura dochodzić będzie do 30 stopni Celsjusza, niebo bezchmurne, słaby wiatr lub brak wiatru dodatkowo podsycać będzie temperaturę. Brak opadów, brak burz. Ciśnienie 1018 hPa.

04.08.2015 (Wtorek)

Dzień bezchmurny, temperatura w południe osiągnie 31 stopni Celsjusza, słaby wiatr lub brak wiatru. Temperatura w nocy spadnie do 17 stopni Celsjusza.  Brak opadów, brak burz. Ciśnienie 1020 hPa.

05.08.2015 (Środa)

Początek większych upałów, temperatura w ciągu dnia osiągnie 35 stopni Celsjusza, brak wiatru. Niebo mało zachmurzone, temperatura w nocy spadnie do 20 stopni Celsjusza. Brak opadów, brak burz. Ciśnienie 1015 hPa.

06.08.2015 (Czwartek)

Temperatura w południe osiągnie 37 stopni Celsjusza. Niebo będzie mało zachmurzone, poryw wiatru do 29 km/h. Po godzinie 18, aż przez całą noc możliwe opady. Temperatura w nocy spadnie do 20 stopni Celsjusza.

07.08.2015 (Piątek)

Kolejny dzień z temperaturą 37 stopni Celsjusza. Niebo mało zachmurzone. Lekki wiatr 11 km/h, w nocy temperatura spadnie do 22 stopni Celsjusza. Brak opadów, brak burz.

08.08.2015 (Sobota)

W tyn dni temperatura w dzień spadnie do 35 stopni Celsjusza. Niebo będzie bezchmurne, oraz będzie brak wiatru. Temperatura w nocy spadnie do  20 stopni Celsjusza. Brak deszczu, brak burz.

09.08.2015 (Niedziela)

Punk kulminacyjny fali upałów, temperatura w dzień nawet do 42 stopni Celsjusza. Brak wiatru, temperatura w nocy spadnie do 19 stopni Celsjusza. Brak opadów, brak burz.

10.08.2015 (Poniedziałek) 

Ochłodzenie, temperatura w dzień spadnie do 32 stopni Celsjusza. Przez cały dzień oraz całą noc będą mogły występować opady. Wiatr 11 km/h, brak burz lub burze lokalne. Temperatura w nocy 19 stopni Celsjusza.

11.08.2015 (Wtorek)

Wtorek to dzień burz, temperatura do 35 stopni Celsjusza. Przez cały dzień będą mogły wystąpić opady oraz burze, a w nocy opady. Wiatr 18 km/h, temperatura w nocy 16 stopni Celsjusza.

12.08.2015 (Środa)

W ten dzień przyjdzie do nas ochłodzenie, temperatura 25 stopni Celsjusza, dodatkowo opady i wiatr 14 hm/h w ciągu dnia. W nocy 11 stopni Celsjusza.

 

Zachęcamy do aktywnego spędzania czasu w tak upalne dni np. nad jeziorem lub zalewem.

Prosimy pamiętać aby nie pozostawiać zwierząt oraz dzieci w samochodach!

Zalecenia co do zachowania podczas upałów 

 1. Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach.
 2. Rozważ utrzymanie w użyciu zewnętrznych okiennic przez cały rok. Zewnętrzne okiennice latem nie dopuszczają ciepła do wnętrza domu, natomiast utrzymują ciepło w domu zimą. Sprawdź przewody urządzeń klimatyzacyjnych, czy są właściwie izolowane i szczelne.
 3. Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów, ludzie mają tendencje do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.
 4. Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.
 5. Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.
 6. Regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.
 7. Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
 8. Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnie skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
 9. Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
 10. Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony.
 11. Unikaj skrajnych zmian temperatury. Zwolnij tryb życia. Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia. Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Stosuj tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza.
 12. Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe – przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.
 Opracowanie pogody spottedlublin.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.