Nadchodzą gwałtowne burze. Mogą wystąpić podtopienia, a nawet trąby powietrzne

drzewo burza
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Polscy Łowcy Burz ostrzegają przez niebezpiecznymi zjawiskami, które w czwartek mogą wystąpić na terenie województwa lubelskiego i mogą powodować szkody, a także stwarzać zagrożenie.

Polska pozostanie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia atmosferycznego ze stopniowo wypełniającym się układem niskiego ciśnienia znad południowo – wschodniej części naszego kraju. Dalsze zaleganie wilgotnego powietrza z wyraźnie podwyższoną niestabilnością powietrza będzie sprzyjać masowemu rozwojowi konwekcji burzowej.

Dla województwa lubelskiego zostało wydane ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu ze względu na możliwość rozwoju trąb powietrznych, a także punktowo silnych porywów wiatru i opadów większego gradu.

Burze będą przybierać postać wolno przemieszczających się pojedynczych komórek i multikomórek. Spora zawartość wilgoci wzmocni ryzyko występowania nadmiernych sum opadowych i co za tym idzie podtopień. Niewykluczone, że w czasie trwania zjawisk konwekcyjnych łączne sumy opadowe osiągną i przekroczą nawet 50-90 milimetrów, tym samym skutkując dalszym wezbraniem wód w rzekach oraz powodziami błyskawicznymi” – czytamy w komunikacie wydanym przez Polskich Łowców Burz.

Ryzyko wystąpienia trąb powietrznych

Wraz z upływem dnia, możliwy będzie również rozwój superkomórek wysokoopadowych, podczas których opady deszczu będą szczególnie silne, a ryzyko wystąpienia trąb powietrznych bardziej podwyższone. Z możliwością rozwoju zarówno lejków kondensacyjnych, jak i w pełni wykształconych trąb powietrznych” – ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

Zjawiska burzowe będą generować opady gradu o średnicy do 1-2,5 cm oraz w mniejszym stopniu punktowo silne porywy wiatru.

Pogoda 23.05.2019 | źródło: lowcyburz.pl

Źródło: Polscy Łowcy Burz

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.