Nad woj. lubelskie nadciąga śnieżyca. Podróż autem może być trudna i niebezpieczna

śnieżyca śnieg warunki na drogach
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Nad województwo lubelskie nadciąga śnieżyca. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Lokalnie może spaść 15 cm śniegu.

Umiarkowane oraz intensywne opady śniegu o charakterze wielkoskalowym będą związane z wtórnym układem niskiego ciśnienia Olaf oraz systemem aktywniejszych frontów atmosferycznych, przemieszczających się bezpośrednio nad obszarem naszego kraju.

„Opady białego puchu, mające charakter konwekcyjny, a co za tym idzie związane z rozwojem chmur kłębiastych w strumieniu coraz chłodniejszej masy powietrza, będą występować również na północy i lokalnie w głębi kraju. Miejscami nie można wykluczyć pojawienia się krótkotrwałych i punktowych burz śnieżnych” – pisze Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser o aktualnej sytuacji pogodowej.

Śnieżyca nad województwem lubelskim

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, które wystąpią w sobotę na terenie województwa lubelskiego. Ostrzeżenie wydano dla powiatów: biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubelski, Lublin, łęczyński, opolski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość.

„Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 10 cm do około 15 cm” – prognozuje Ilona Bazyluk z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie.

Ponadto dla powiatów: biłgorajski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, tomaszowski, zamojski i Zamość wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami.

„Prognozuje się, że opady śniegu będą miejscami przechodzić w słabe opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź” – prognozuje Ilona Bazyluk z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.