Na ulicach Lublina mogą pojawić się kolejne urządzenia rejestrujące przekroczenie prędkości. Zastępca prezydenta miasta poinformował, że zleci analizę dotyczącą montażu takich urządzeń w dwóch lokalizacjach, wskazanych przez radnego.
Lublin. Radny apeluje o montaż fotoradarów przy kolejnych ulicach
Radny Konrad Wcisło, w reakcji na liczne zgłoszenia mieszkańców, zwrócił się do władz Lublina z interpelacją dotyczącą instalacji fotoradarów na al. Spółdzielczości Pracy i ul. Związkowej. Z jego obserwacji oraz sygnałów od mieszkańców wynika, że na tych ruchliwych arteriach często dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego. Głównymi problemami są przekraczanie dopuszczalnej prędkości i niebezpieczne manewry wyprzedzania, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych. Zdaniem radnego zamontowanie urządzeń pomiarowych na tych ulicach mogłoby znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa nie tylko kierowców, ale przede wszystkim pieszych i rowerzystów.
Aleja Spółdzielczości Pracy i ul. Związkowa mają charakter szybkiego ruchu, ze względu na bliskość obwodnicy oraz dobry stan nawierzchni, który sprzyja rozwijaniu wysokich prędkości. Dodatkowo, wzdłuż tych ulic znajdują się osiedla mieszkaniowe, placówki edukacyjne i żłobki, które są często odwiedzane przez mieszkańców. W związku z tym, ich bezpieczeństwo staje się priorytetem. Radny Wcisło zwrócił uwagę, że podobne działania na al. Witosa i al. Tysiąclecia doprowadziły do znacznego spadku liczby wypadków i kolizji, co przekonuje go o skuteczności takich rozwiązań.
>>> O tym pisaliśmy tu: Radny apeluje o montaż fotoradarów przy dwóch kolejnych ulicach. „Dochodzi do znacznego przekraczania prędkości”
Miasto zleca analizę wskazanych lokalizacji
W odpowiedzi na interpelację Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Lublina, wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującym prawem montaż fotoradarów leży w gestii Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), który odpowiada za ich instalację, nadzór i obsługę w ramach ogólnopolskiego systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym). Miasto jako zarządca dróg lokalnych może jedynie wnioskować o umieszczenie fotoradarów w wybranych miejscach, co ogranicza możliwość szybkiego reagowania na potrzeby mieszkańców.
Mimo ograniczeń prawnych, zastępca prezydenta zapowiedział działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w odpowiedzi na zgłoszenia radnego i mieszkańców. Fulara poinformował, że zleci analizę zasadności montażu fotoradarów na ulicach wskazanych przez radnego. Jak zaznaczył, uwzględnienie tego postulatu będzie wymagało zbadania zagrożeń oraz poziomu łamania przepisów na tych ulicach przez odpowiednie miejskie jednostki.
Dodatkowo, miasto podjęło już konkretne kroki mające na celu uspokojenie ruchu na al. Spółdzielczości Pracy. Władze wprowadziły tam całodobowy tryb sygnalizacji świetlnej, co ma na celu spowolnienie ruchu i zwiększenie bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i kierowców. To działanie, choć nie zastępuje całkowicie instalacji fotoradarów, jest odpowiedzią na prośby mieszkańców i pierwszym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa w tej części miasta.
>>> Szczegóły: Koniec pulsującego żółtego światła na kolejnym skrzyżowaniu. Zmiana już tej nocy
Dodaj swój komentarz