„Hańba” i „Pod lodem” to inspirowane przykazaniami historie, ze znakomitą obsadą i scenariuszami Artura Pałygi.
Twórcy spektakli spojrzeli na wielkie pytania postawione niegdyś przez Kieślowskiego z dzisiejszej perspektywy. Posiłkując się historiami bohaterów stawiają przerażającą diagnozę dzisiejszego świata, który przeniósł się do Internetu.
„Hańba”
Tematem przedstawienia „Hańba” jest ósme przykazanie, które brzmi: Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Bohaterem jest tu adwokat, który w stanie wojennym bronił opozycjonistów, a w wolnej Polsce został senatorem. Reżyser nawiązuje tym samym do historii, która wydarzyła się naprawdę i dotyczyła Krzysztofa Piesiewicza, cenionego prawnika i scenarzysty filmów Kieślowskiego. Został on niespodziewanie oskarżony o posiadanie i zażywanie narkotyków.
Scena InVitro: Dekalog Teatralny – Hańba
7, 8, 9 marca, godz. 18:00 / 10 marca, godz. 15:00
„Pod lodem”
Z kolei „Pod lodem”, nawiązujące do przykazania Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną, to uzupełnienie, uwspółcześnienie i rozmowa z pierwszym odcinkiem „Dekalogu” filmowego. Wtedy głównym bohaterem był nowoczesny komputer, za pomocą którego ojciec próbował dokonać obliczeń, czy lód wytrzyma ciężar jego syna na lodzie na stawie. Artur Pałyga zaczerpnął tę historię do scenariusza spektaklu, pytając jednocześnie, czy o ludzkim życiu powinna decydować nieludzka inteligencja.
Scena InVitro: Dekalog Teatralny – Pod lodem
7, 8, 9 marca, godz. 20:00 / 10 marca, godz. 17:00
Sala Kameralna / Piwnice CK
Bilety dostępne w kasie CK oraz online
Dodaj swój komentarz