Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy

Narada prezydenta z rządem, dowódcami sił zbrojnych i szefami służb
Narada prezydenta z rządem, dowódcami sił zbrojnych i szefami służb | fot. KP

O godz. 5 rano (4 rano czasu polskiego) 24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wypowiedział wojnę Ukrainie. Nazwał to „specjalną operacją wojskową w Donbasie”. Rada Najwyższa wprowadziła na Ukrainie stan wojenny w związku z rosyjskim atakiem.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie „operacji specjalnej w Donbasie”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju. Ukraińskie MSZ informuje, że rosyjskie wojska z różnych kierunków atakują ukraińskie miasta, w tym od strony okupowanego Donbasu i Krymu.

„Federacja Rosyjska świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw współczesnej architektury bezpieczeństwa i próbie siłowej zmiany granic, na co nie może być zgody w XXI wieku. Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji” – napisało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada prezydenta Andrzeja Dudy z rządem, dowódcami sił zbrojnych oraz szefami służb specjalnych.

„Cały czas obserwujemy sytuację, która obecnie ma miejsce na Ukrainie. Najważniejsze osoby w państwie podejmują decyzje związane z bezpieczeństwem, także Polski i polskich obywateli” – powiedział w wywiadzie w Radio Plus wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

„Jesteśmy gotowi, aby pomóc naszym sąsiadom, by znaleźli miejsce w Polsce, w zależności od potrzeb. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy zostanie udzielona. W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy” – zapowiedział Szefernaker.

Punkty recepcyjne są przeznaczone dla osób, które na najbliższe godziny nie mają zapewnionego żadnego miejsca pobytu w Polsce. W punktach recepcyjnych będzie zapewnione wyżywienie, pomoc medyczna, punkt informacyjny dotyczący ewentualnej dyslokacji w skali kraju. W pierwszym etapie będzie to 8 takich punktów.

„Jesteśmy gotowi na to, żeby pomóc naszym sąsiadom, aby znaleźli miejsce w Polsce. W zależności od potrzeby, będziemy realizować kolejne etapy planu zarządzania kryzysowego. Mamy także plan medyczny na wypadek przyjęcia ewentualnych rannych” – dodał Szefernaker.

Szczegóły dotyczące punktów recepcyjnych dla uchodźców na terenie województwa lubelskiego ma przedstawić wojewoda lubelski Lech Sprawka. Konferencję poświęconą temu tematowi zapowiedziano na godz. 12.30.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.