O godz. 5 rano (4 rano czasu polskiego) 24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wypowiedział wojnę Ukrainie. Nazwał to „specjalną operacją wojskową w Donbasie”. Rada Najwyższa wprowadziła na Ukrainie stan wojenny w związku z rosyjskim atakiem.
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy
W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie „operacji specjalnej w Donbasie”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju. Ukraińskie MSZ informuje, że rosyjskie wojska z różnych kierunków atakują ukraińskie miasta, w tym od strony okupowanego Donbasu i Krymu.
Images of the Ukrainian port of Ochakiv, near #Mykolaiv, on fire. pic.twitter.com/aZbWUgevV7
— OSINT-Eye (@OSINT_Eye_) February 24, 2022
„Federacja Rosyjska świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw współczesnej architektury bezpieczeństwa i próbie siłowej zmiany granic, na co nie może być zgody w XXI wieku. Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji” – napisało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada prezydenta Andrzeja Dudy z rządem, dowódcami sił zbrojnych oraz szefami służb specjalnych.
„Cały czas obserwujemy sytuację, która obecnie ma miejsce na Ukrainie. Najważniejsze osoby w państwie podejmują decyzje związane z bezpieczeństwem, także Polski i polskich obywateli” – powiedział w wywiadzie w Radio Plus wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.
„Jesteśmy gotowi, aby pomóc naszym sąsiadom, by znaleźli miejsce w Polsce, w zależności od potrzeb. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy zostanie udzielona. W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy” – zapowiedział Szefernaker.
Punkty recepcyjne są przeznaczone dla osób, które na najbliższe godziny nie mają zapewnionego żadnego miejsca pobytu w Polsce. W punktach recepcyjnych będzie zapewnione wyżywienie, pomoc medyczna, punkt informacyjny dotyczący ewentualnej dyslokacji w skali kraju. W pierwszym etapie będzie to 8 takich punktów.
„Jesteśmy gotowi na to, żeby pomóc naszym sąsiadom, aby znaleźli miejsce w Polsce. W zależności od potrzeby, będziemy realizować kolejne etapy planu zarządzania kryzysowego. Mamy także plan medyczny na wypadek przyjęcia ewentualnych rannych” – dodał Szefernaker.
Szczegóły dotyczące punktów recepcyjnych dla uchodźców na terenie województwa lubelskiego ma przedstawić wojewoda lubelski Lech Sprawka. Konferencję poświęconą temu tematowi zapowiedziano na godz. 12.30.
WASZE KOMENTARZE