Na linie szczytowe wyjadą autobusy elektryczne. ZTM przetestuje sprawność infrastruktury

Autobus elektryczny Solaris na pętli Choiny
Autobus elektryczny Solaris na pętli Choiny | fot. ZTM Lublin

Od czwartku ZTM rozpocznie wdrażanie systemu autobusów elektrycznych. Nowe elektryczne Solarisy będzie można spotkać na liniach nr 7, 14, 29, 32, 40, 44, 45 i 55.

Elektryczne Solarisy wyjadą na ulice Lublina

Do Lublina trafiła pierwsza partia autobusów elektrycznych, która w czwartek rozpocznie obsługę liniową.

„Rozpoczniemy od testowania autobusów na liniach szczytowych, aby potwierdzić sprawność pojazdów oraz infrastruktury do ładowania pojazdów” – mówi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Autobusy w czwartek i piątek będzie można spotkać na liniach nr 7, 14, 32, 40, 45 i 55. Następnie, od soboty, 9 października, jeden pojazd wyjedzie na linii nr 44. Od poniedziałku wszystkie kursy linii nr 29 zostaną wykonane pojazdami elektrycznymi (w dni powszednie).

„W dalszym ciągu będziemy prowadzić testy na liniach szczytowych, przygotowując tabor oraz infrastrukturę do elektryfikacji kolejnych linii” – zapowiada Fisz.

„Po finalizacji wszystkich dotychczasowych kontraktów na zakup autobusów elektrycznych z firmą Solaris lubelska flota będzie liczyć ich 39, w tym 7 przegubowych” – dodaje.

Solaris Urbino 12 electric

Autobusy Solaris Urbino 12 electric posiadają baterie Solaris High Power o pojemności 116 kWh, przystosowane do częstego i szybkiego ładowania. Zmagazynowana w nich energia napędzać będzie silnik trakcyjny o mocy 160 kW.

Proces kilkuminutowego uzupełniania baterii nastąpi poprzez zamontowany na dachu pantograf, z kolei w nocy ładowanie nastąpi poprzez złącze plug-in na terenie zajezdni. Na dachu znajdą się także panele fotowoltaiczne pozwalające optymalizować zużycie energii przez różne systemy autobusu.

Pojazdy o długości 12 m, wyposażone w monitoring, klimatyzację, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Solaris Urbino 12 electric
Solaris Urbino 12 electric | fot. ZTM Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.