Myśliwskie Roztocze zaprasza!

Lubisz klimat mickiewiczowskich polowań? Chcesz posłyszeć legendarne granie Wojskiego na rogu i skosztować najpyszniejszej na świecie, bo polskiej, dziczyzny? A może jesteś gotów stanąć w szranki w konkursie „Myśliwskie Smaki Lubelszczyzny” i samodzielnie przygotować „leśny” smakołyk? Przyjedź do Zwierzyńca! W sobotę, 23 sierpnia, odbędą się tu kolejne, szóste już „Lubelskie spotkania z tradycją i kulturą łowiecką”.

W sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego co roku ożywa staropolska knieja, odsłaniając owiane mgłą tajemnicy i nutką zapomnienia obrzędy łowieckie regionu. W trakcie „Spotkań” możesz zobaczyć najbardziej widowiskowe aspekty myślistwa: polowanie z sokołami, występy sygnalistów czy pokazy wabienia zwierzyny. Stałymi elementami imprezy są konkursy: skubania ptactwa oraz właśnie „Myśliwskie Smaki Lubelszczyzny”, który zdobył już renomę jednego z flagowych turniejów kulinarnych województwa. To właśnie dzięki niemu, przesiąknięta tradycjami łowieckimi kuchnia lubelska wraca do łask, kusząc bogactwem smakowych doznań. Za każdym razem jest to prawdziwa uczta dla podniebienia – co roku poznajemy tu kolejne rarytasy wśród produktów i potraw z dziczyzny, a także najlepsze trunki, jakimi raczą się myśliwi – nalewki.

9

Zwierzyniecki festyn jest wielkim świętem kultury i tradycji lubelskiego myślistwa. To doskonała zabawa i przy okazji niezwykle trafiona forma popularyzacji wszystkiego, co z łowiectwem związane. Uczestnicy „Spotkań” wracają do domów bogatsi nie tylko o doznania zmysłowe, ale i konkretną wiedzę z zakresu gospodarki łowieckiej, także tej współczesnej.
A to bardzo istotne zagadnienie. Warto wiedzieć, że pod pojęciem tym kryje się nie tylko pozyskiwanie zwierzyny w drodze polowań lub odłowów, ale także… jej hodowla i całoroczna ochrona. Koła łowieckie z naszego regionu wspomaga w tej działalności m.in. urząd marszałkowski, a konkretnie Departament Rolnictwa i Środowiska, który zajmuje się wyznaczaniem granic obwodów łowieckich oraz – co ważne – realizacją  pilotażowego „Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim w latach 2009-2020”. Urząd finansuje zakup materiałów do budowy wolier adaptacyjnych oraz zwierząt, natomiast myśliwi pokrywają koszty ich utrzymania. W realizacji „Programu” uczestniczą też lubelscy naukowcy oraz służby weterynaryjne. Warto zaznaczyć, że jesteśmy jednym z pierwszych województw w kraju, które podjęło się realizacji takiego przedsięwzięcia!

DSC_0370fot. lubelskie.pl

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.