Mural inspirowany transportem miejskim

imgp4072 e1411743198625

W ciągu najbliższych kilku dni na ścianie budynku przy ul. Peowiaków powstanie mural inspirowany projektem „Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie”. Wydarzenie jest wynikiem współpracy Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie z firmą Maciej Ignaciuk Theem, która do realizacji muralu zaprosiła uznanych artystów z Francji – Grupę Magnifiko.

Mural będzie wpisywał się w tkankę miejską zaczynając od wykorzystania i włączenia w projekt pozostałości starego muralu, kończąc na nowym projekcie. Mural ma nawiązywać do zmian technologicznych jakie zachodzą w transporcie zbiorowym oraz integracji mieszkańców ze środkami komunikacji miejskiej i życiem miasta. Artyści przed przystąpieniem do pracy zostali zapoznani z tematyką i zakresem projektu unijnego, otrzymali również wszelkie materiały pomocnicze takie jak zdjęcia lubelskich trolejbusów i autobusów. Dzięki temu przygotowali autorski projekt artystyczny specjalnie na potrzeby tej realizacji, tak by wspierać elementy życia Lublina, które dają możliwość doświadczania tożsamości miasta.

Zoer i Velvet, artyści, którzy tworzą Grupę Magnifiko, należą do światowej czołówki streetart-graffiti-muralu. Ich prace można spotkać m.in. w Niemczech, Grecji,  Danii, USA, Meksyku. Styl Grupy Magnifiko oscyluje pomiędzy abstrakcją a sztuką figuratywną. Artyści lubią przyglądać się rzeczom powszechnego użytku analizując proces ich produkcji, użytkowania, odzyskiwania, co widać w tematyce ich prac.

Mural jest jednym z elementów promocji projektu „Zintegrowany System Miejskiego transportu Publicznego w Lublinie”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013, Działanie: III.1 Systemy miejskiego transportu zbiorowego.

Kilka słów o artystach:

Zoer
Pogoń za znaczeniem jest centralnym elementem prac Zoera. By lepiej zrozumieć rzeczywistość stara się uchwycić prawdę. Jego prace i wizja świata została ukształtowana jego rysunkami z dzieciństwa. Jako dziecko spędzał czas oglądając złomowiska, rysując korki uliczne, pasjonował się zepsutymi przedmiotami oraz ich przetwarzaniem. Stworzył swój własny formalny słownik. Jako nastolatek zainteresował się z komiksami. Edytując satyryczne fanziny rozwinął swój zmysł narracji i kunszt graficzny. Studiował design przemysłowy. Doceniony za dużą kreatywność i za zdolność integrowania ilustrowania ze sztuką pisania liter/typografii. Jako architekt, Zoer wplata w swoje dzieła poezję, ukazuje swoje spojrzenie na politykę, społeczeństwo czy kulturę. Poświęca dużo uwagi opuszczonym miejscom i ich przyszłości. Przemierza świat, malując i zostawiając w krajobrazie miejsc, które odwiedza, swój ślad w postaci własnego punktu widzenia.

Velvet
Zaczął malować ściany we wczesnych latach 2000, w zachodniej części Francji. Mieszkając w pobliżu zarówno morskich jak i przemysłowych krajobrazów czerpał inspiracje z otoczenia. Od początku postanowił nie ograniczać się do jednej techniki czy środka wyrazu. Przeplatając wrzucanie graffiti na ściany z drobiazgowymi akwarelami na papierze, mógł się wyróżnić dzięki dbałości o kombinacje liter oraz swojemu eklektyzmowi. Jako projektant
z uwagą przygląda się człowiekowi, jego otoczeniu i przedmiotom jakie tworzy. Jego dzieła to podróże między abstrakcją a realizmem, zdrowym rozsądkiem a bezsensem. Poprzez swoje prace ukazuje zainteresowanie przedmiotem – jak jest tworzony, używany, przetwarzany, kopiowany. Głównie tworzy malowane narracje bądź podpisuje się w miejscach nasiąkniętych przemysłową historią.

1800039_728876917191727_6731488467789708258_o

fot. ZTM Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.