MSWiA ostrzega przed burzami. Ostrzeżenie dla województwa lubelskiego

burza chmura pogoda
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i służby apelują o ostrożność i rozwagę. Nad Polską przechodzi front burzowy. Kulminacji można się spodziewać między godziną 19 a godziną 22.

Nad Polską przechodzi front burzowy. Między godziną 19 a godziną 22 intensywnych opadów deszczu i gwałtownych porywów wiatru należy się spodziewać się w województwach mazowieckim, opolskim, łódzkim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim i warmińsko-mazurskim.

W niektórych województwach burze już nastąpiły, głównie na północy i zachodzie kraju. Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w wyniku burz bez prądu pozostaje ponad 76 tys. odbiorców. Najwięcej w woj. wielkopolskim – 36 tys., kujawsko-pomorskim – 18,6 tys., lubuskim – 12,7 tys., pomorskim – 4 tys. Strażacy interweniowali już około 500 razy, usuwając m.in. zwalone drzewa.

IMGW prognozuje wystąpienie w województwie lubelskim burz z opadami deszczu o sumie 15-30 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 50 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Miejscami pojawi się grad. Ostrzeżenia obowiązują od czwartku godz. 18.00 do piątku do godz. 3.00.

outlook 20180621
FOT. POLSCY ŁOWCY BURZ

Należy pamiętać o podstawowych zasadach postępowania podczas burz i nawałnic:

1. W razie zaskoczenia przez burzę, trzeba się schronić w najbliższym budynku.

2. Nie należy szukać schronienia pod drzewami lub lekkimi konstrukcjami, jak wiaty przystankowe, gdyż mogą zostać porwane przez wiatr.

3. Jadąc samochodem podczas burzy, warto zjechać na pobocze lub na parking. Trzeba także unikać parkowania samochodów pod drzewami.

>>> Sprawdź, jak zachować się w czasie burzy

Gdzie jest burza? – KLIKNIJ

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.