MPK Lublin przejmie obsługę systemu rowerów miejskich. Nowa aplikacja, darmowe przejazdy dla pasażerów komunikacji miejskiej

Lubelski Rower Miejski
Lubelski Rower Miejski | fot. Dominik Wąsik

MPK Lublin przejmie obsługę systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Co to oznacza dla użytkowników rowerów miejskich? Duże zmiany. Przede wszystkim zmieni się aplikacja, którą przygotuje miejska spółka. Co ze środkami zgromadzonymi na aplikacji Nextbike?

Lubelski Rower Miejski po nowemu

Po tym jak w czerwcu 2022 r. koordynację nad systemem Lubelskiego Roweru Miejskiego przejął Zarząd Transportu Miejskiego (wcześniej odpowiadał za to Zarząd Dróg i Mostów), teraz przyszedł czas na zmianę operatora. Aktualna umowa z operatorem, tj. spółką Nextbike Polska obowiązuje do końca listopada 2022 r. Już wiadomo, że ZTM nie ma zamiaru kontynuować współpracy z tą firmą.

Nowym operatorem rowerów miejskich będzie MPK Lublin. ZTM udzieli zamówienia z wolnej ręki podmiotowi zależnemu od zamawiającego, czyli tzw. in-house. Po wygaśnięciu umowy z obecnym operatorem to MPK Lublin przejmie zarządzenie nad systemem LRM. Do zadań MPK będzie należało przygotowanie nowej aplikacji oraz serwis i magazynowanie rowerów.

Halo, Nextbike? Oddajcie mi pieniądze

Obecni użytkownicy systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego po zakończonym sezonie będą musieli zwrócić się do obecnego operatora o zwrot środków posiadanych na koncie w aplikacji Nextbike, lub wykorzystać środki. Dlaczego? Ponieważ od przyszłego roku system LRM będzie obsługiwany przez nową aplikację.

Oznacza to, że od przyszłego roku obecna aplikacja, która służy do wypożyczania rowerów, będzie bezużyteczna. Obecny regulamin funkcjonowania Lubelskiego Roweru Miejskiego i umowa zawarta pomiędzy operatorem a użytkownikiem przewiduje każdorazowo, że to użytkownik musi wystąpić o zwrot tych środków. Pieniądze nie mogą zostać przelane z automatu.

Darmowe przejazdy dla pasażerów komunikacji miejskiej

ZTM planuje częściową integrację z systemem biletu Lubika poprzez stworzenie oferty łączonej. Pasażerowie komunikacji miejskiej posiadający bilety miesięczne będą mieli możliwość bezpłatnych przejazdów rowerami miejskimi. Na ten moment nie są jeszcze znane szczegóły dotyczące nowej oferty. Darmowe przejazdy rowerami będą prawdopodobnie przysługiwać również uczniom.

Mieszkańcy zdecydują o nowym designie

Od 6 września na stronie ZTM udostępniona zostanie sonda. Mieszkańcy będą mogli zdecydować o wyglądzie nowej szaty graficznej, którą otrzyma infrastruktura rowerowa tj. rowery i stacje rowerowe. W ankiecie do wyboru będą trzy propozycje. Głosy będzie można oddawać do 12 września.

Natomiast ZTM nie zapyta mieszkańców co sądzą o nowym cenniku i ofercie.

„Cennik rządzi się zupełnie innymi prawami. Przed nami kwestia regulacji minimalnego wynagrodzenia i różnych innych czynników kosztotwórczych, co przy obecnej inflacji tak naprawdę trudno wyrokować i przewidywać, jakie ceny będą obowiązywać. Planujemy pewną ilość minut darmowych dla pasażerów komunikacji miejskiej” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Ile podatników będzie kosztować utrzymanie rowerów miejskich?

Obecnie trwają negocjacje pomiędzy ZTM a MPK dotyczące kwoty zamówienia.

„Negocjacje planujemy zamknąć w drugiej połowie września” – informuje Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Nowy sezon rowerów ruszy wiosną 2023 r. tj. od 1 marca. Do dyspozycji mieszkańców będzie ta sama infrastruktura, czyli 700 rowerów i 120 stacji.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A co z kartami miltisport ? Godzina dziennie zostanie.?
    2. Jeśli MPK przejmuje to czy krwiodawca ze złota odznaka będą mieli dodatkowe profity jak dla mpk?