Oddaj krew i odbierz darmową choinkę. Już po raz trzeci Lasy Państwowe i Narodowe Centrum Krwi zapraszają do udziału w akcji „Choinka dla życia”. Każdy, kto w piątek 15 grudnia odda krew lub jej składniki, dostanie świąteczne, naturalne drzewko.
Choinka za krew w Lublinie
Już w ten piątek, 15 grudnia, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie razem z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie będą rozdawać choinki dla wszystkich dawców, którzy w siedzibie głównej RCKiK, terenowych oddziałach oraz na akcjach terenowych oddadzą krew lub jej składniki.
Zobacz także: Tanie choinki od leśników w okolicy Lublina. Takiej oferty nie znajdziesz u nikogo innego! Ile kosztują?
Akcja „choinka za życie” odbędzie się już w piątek 15 grudnia w następujących lokalizacjach w Lublinie:
- Krwiobus na placu przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, godz. 9:00-13:00
- Siedziba RCKiK przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 w Lublinie, godz. 7:00-13:30
Jak oddać krew?
Żeby zarejestrować się jako dawca, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba być zdrowym i mieć ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 60. Istotna jest również waga – nie mniej niż 50 kg. Chętni powinni zgłosić się z aktualnym dokumentem tożsamości, gdzie otrzymają kwestionariusz, który należy rzetelnie wypełnić.
Kolejnym krokiem będzie pobranie próbki krwi, która zostanie sprawdzona pod kątem poziomu hemoglobiny. Normy dla poszczególnych płci wynoszą:
- dla dawców krwi pełnej lub jej składników: kobiety > 125 g/l, mężczyźni > 135 g/l
- dla dawców oddających 2 jednostki Koncentratu Krwinek Czerwonych metodą erytroaferezy: > 140 g/l
Jeżeli poziom hemoglobiny znajduje się w normie, po kilku minutach zostaniesz wezwany do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz przeprowadzi badanie lekarskie. Badanie to obejmuje: wywiad medyczny oraz badanie kwalifikacyjne. Lekarz po ich przeprowadzeniu zakwalifikuje Cię do oddawania krwi lub jej składników albo wyjaśni, dlaczego dziś nie możesz oddać krwi.
Jednorazowo oddaje się 450 ml, a czas samego zabiegu to ok. 10 minut. Po oddaniu krwi należy odczekać 15 minut. Cały proces oddawania krwi pełnej trwa zwykle mniej niż jedną godzinę. Każdy, kto odda krew, może liczyć na dwa dni wolne od pracy – dzień oddania krwi oraz dzień następny. Na prośbę dawcy wystawiane jest również zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni czy w szkole.
Dodaj swój komentarz