Można już składać wnioski o nowe dowody osobiste. Dwa odciski palców i podpis

Wniosek o dowód osobisty tylko w urzędzie
Wniosek o dowód osobisty tylko w urzędzie | fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Od dziś w urzędach można składać wnioski o nowy dowód osobisty z odciskami palców i podpisem posiadacza. Z dotychczasowego dowodu można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Wniosek o nowy dowód osobisty

Nowe dowody osobiste różnią się od obecnych – w warstwie elektronicznej i graficznej. W warstwie elektronicznej znajdą się dwa odciski palców właściciela dokumentu, w warstwie graficznej – m.in. jego odręczny podpis.

Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że nie ma możliwości złożenia elektronicznych wniosków o dowód osobisty (online można składać tylko wnioski o dowód dla osób poniżej 12. roku życia).

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nie ma konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Inaczej przy okienku

Proces składania wniosku oraz wydawania nowego dowodu osobistego różni się od tego, jak wyglądało to do tej pory. Główna różnica to konieczność pobrania odcisków dwóch palców i odwzorowania podpisu osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego. Przy wydaniu dokumentu urzędnicy będą weryfikować odciski palców posiadacza dowodu z odciskami zamieszczonymi w dowodzie.

Od 8 listopada do końca tego roku około 100 tysięcy osób powinno wymienić dowody z uwagi na utratę ważności obecnego dokumentu, a ponad 17 tysięcy osób złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat. W przyszłym – 2022 r. – dowody osobiste, z powodu utraty ich ważności, powinno wymienić około 1 725 300 osób, a około 151 200 złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat.

Gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty w Lublinie?

W Urzędzie Miasta Lublin wniosek można złożyć w Biurach Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14 (stanowiska nr 18, 19, 20 I piętro), ul. Filaretów 44, ul. Kleeberga 12a (stanowisko nr 4), ul. Szaserów 13-15 (stanowisko nr 5), ul. Wolskiej 11, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.45 do 15.15. Dowód wydawany jest bezpłatnie.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Masowa ingerencja w prywatność obywateli poprzez masowe zbieranie odcisków palców po przymusem.