Mieszkańcy woj. lubelskiego w 2021 r. rzadziej chodzili do lekarza po zwolnienia

lekarz rodzinny poz
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

ZUS przyjrzał się absencji chorobowej z 2021 roku. Mieszkańcy woj. lubelskiego nieco rzadziej korzystali ze zwolnień lekarskich niż w 2020 roku. Mniej było też zaświadczeń wystawianych z powodu Covid-19.

Mniej zwolnień lekarskich

Z rejestru zwolnień lekarskich wynika, że w ubiegłym roku mieszkańcy województwa lubelskiego chorowali w sumie przez 13,2 mln dni. Otrzymali ponad 997 tys. zwolnień lekarskich z powodu choroby własnej – o 26 tys. mniej niż w 2020 roku.

Znacząco spadła liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z powodu Covid-19. W 2021 roku w województwie lubelskim było to 21,3 tys. zwolnień, a rok wcześniej – 31 tys. To jednak wcale nie znaczy, że rzadziej chorowaliśmy na Covid-19. Rejestr zwolnień lekarskich nie zawiera danych o izolacji nakładanej przez sanepid, a izolacja nie wymaga wystawienia lekarskiego.

Co było powodem najdłuższych nieobecności w pracy?

Dominującą przyczyną absencji chorobowej były schorzenia związane z ciążą, porodem i połogiem. Odpowiadały one za ok. 17 proc. absencji. Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy dotyczyło chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dalsze miejsca tego rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.), które od lat nabierają coraz większego znaczenia.

Najwięcej dni nieobecności w pracy dotyczyło kobiet w wieku 30-39 lat, przyczyną były głównie schorzenia związane z ciążą. W przypadku mężczyzn absencja chorobowa w podziale na wiek była bardziej równomierna – podobną liczbę dni chorowali dwudziestolatkowie, trzydziestolatkowie i czterdziestolatkowie. Mężczyznom najczęściej dokuczały zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych oraz bóle grzbietu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.