Miasto uruchamia punkty nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy

Biuro Obsługi Mieszkańców przy ul. Wolskiej
Biuro Obsługi Mieszkańców przy ul. Wolskiej | fot. Miasto Lublin

W środę, 16 marca, rozpocznie się proces rejestracji obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego. W Lublinie nadawanie numeru PESEL uchodźcom odbywać się będzie w Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy i BOM-ach.

Sprawdź gdzie w Lublinie można otrzymać PESEL

Uchodźcy, którzy przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi mogą uzyskać numer PESEL, który umożliwi im skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce. Na mocy specustawy obywatele Ukrainy, którzy otrzymają numer PESEL, będą mogli zostać nie tylko beneficjentami 500 PLUS. Przysługiwać im będzie także, m.in. prawo do świadczenia dobry start, rodzinnego kapitału opiekuńczego czy dofinansowania obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku.

W środę, 16 marca, rozpocznie się proces rejestracji obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego. W Lublinie rejestracja odbywać się będzie w specjalnie przygotowanym Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy w budynku MOPR przy ul. Zemborzyckiej 88. Obok stanowisk do nadawania numeru PESEL znajdują się tam także stanowiska Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Miejskiego Urzędu Pracy. Złożenie wniosku będzie również możliwe w Biurach Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Kleeberga 12a, Szaserów 13-15 oraz Wolskiej 1.

Do złożenia wniosku o numer PESEL potrzebujesz:

  • paszport, paszport wewnętrzny lub dowód osobisty, albo inny dokument ze zdjęciem, w przypadku dzieci może to być akt urodzenia. Jeśli nie masz żadnego dokumentu, powiedz o tym urzędnikowi podczas obsługi,
  • zdjęcie (35×45 mm),
  • polski numer telefonu i adres email (do nadania profilu zaufanego oraz e-tożsamości).

Na miejscu przy pomocy urzędnika będzie można złożyć wniosek o numer PESEL. Dokumenty będą w języku polskim i ukraińskim oraz polskim i rosyjskim. Wniosek nie będzie mógł być wypełniony cyrylicą. Ratusz zapewnił, że w tych punktach mają być do dyspozycji tłumacze, gdyby był kłopot z wypełnieniem wniosku.

„Będziemy musieli improwizować”

„Jutro startujemy, a wyposażania do końca nie mamy” – przyznał na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Chodzi o zgłoszone przez lubelski ratusz zapotrzebowanie na 30 zestawów, które jeszcze nie dotarły do Lublina, a rozpoczęcie przyjmowania wniosków o nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy ruszy w środę, 16 marca.

„Z komputerami możemy sobie poradzić we własnym zakresie. Dla nas najważniejszą rzeczą są przede wszystkim skanery linii papilarnych, jak również skanery do skanowania zdjęć i innych dokumentów, które są niezbędne przy wykonaniu tych czynności” – powiedział Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

„Takie zapotrzebowanie do administracji rządowej złożyliśmy w ubiegłym tygodniu i w dalszym ciągu czekamy na dostawę tych urządzeń. W tej chwili będziemy obsługiwać interesantów tym, co mamy” – stwierdził sekretarz. W uruchamianych przez Lublin punktach będzie łącznie 12 stanowisk do nadawania numeru PESEL dla uchodźców. Szacowany czas obsłużenia jednego interesanta to ok. 30 minut.

Za około dwa tygodnie miasto zamierza uruchomić jeszcze jeden punkt, tym razem w ścisłym centrum miasta – przy ul. Lwowskiej, w siedzibie Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych. Sekretarz miasta przekazał, że ma tam funkcjonować około 20 stanowisk do rejestracji w bazie PESEL. Finalny termin uruchomienia tego punktu będzie zależeć od terminu dostawy rządowego sprzętu.

Władze miasta szacują, że w Lublinie może przebywać obecnie nawet 30 tys. uchodźców z Ukrainy.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.