Ważny temat? Prześlij newsa!

Miasto bierze się za zaniedbane stawy w Ogrodzie Saskim. Problemy już na samym początku

Spotted Lublin

W ogłoszonym przetargu nie wpłynęła żadna oferta. Problematyczne stawy w Ogrodzie Saskim Przypomnijmy, że Ogród Saski przeszedł gruntowną rewitalizację w 2013 r. Pierwsze programy z dolnym stawem zaczęły się wiosną 2014 r., kiedy to niecka stawu zaczęła przeciekać. Firma zajmująca się naprawą ostatecznie za trzecim razem pozbyła się kłopotliwej usterki. „W 2014 roku w związku […]

Zaniedbany staw górny w Ogrodzie Saskim

Zaniedbany staw górny w Ogrodzie Saskim | fot. Dominik Wąsik

W ogłoszonym przetargu nie wpłynęła żadna oferta.

Problematyczne stawy w Ogrodzie Saskim

Przypomnijmy, że Ogród Saski przeszedł gruntowną rewitalizację w 2013 r. Pierwsze programy z dolnym stawem zaczęły się wiosną 2014 r., kiedy to niecka stawu zaczęła przeciekać. Firma zajmująca się naprawą ostatecznie za trzecim razem pozbyła się kłopotliwej usterki.

„W 2014 roku w związku ze stwierdzonymi ubytkami wody w stawach zleciliśmy wykonanie ekspertyzy, która nie potwierdziła jednoznacznie przyczyn nieszczelności” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Natomiast od kilku lat występuje problem ze strumieniem, łączącym staw górny z dolnym, który według zamysłu miał stale funkcjonować, a woda w obiegu zamkniętym pomiędzy zbiornikami stale płynąć. Ta sytuacja wpływa niekorzystnie na ekosystem Ogrodu Saskiego.

Mamy rok 2024, a miasto w końcu zamierza wziąć się za rozwiązanie tego problemu. Pod koniec maja ogłoszono poszukiwania wykonawcy, który zaprojektuje remont układu wodnego w Ogrodzie Saskim, wyliczy koszty i będzie pełnił nadzory podczas prac.

„Opracowania powinny zawierać m.in. inwentaryzację szczegółową szaty roślinnej i terenu w strefie układu wodnego, badania geotechniczne gruntu oraz stref zasięgu systemów korzeniowych, projekt gospodarki szatą roślinną tj. prace pielęgnacyjne przy drzewach, krzewach i zabezpieczenie szaty roślinnej na czas remontu, wstępną i ostateczną koncepcję zagospodarowania układu wodnego, projekty budowlane i budowlano-wykonawcze układu wodnego oraz projekty wykonawcze szaty roślinnej” – wylicza Monika Głazik.

Nad wszystkim będzie czuwał konserwator zabytków, gdyż Ogród Saski jest obiektem zabytkowym.

Problem już na samym początku

Miasto na oferty zainteresowanych zleceniem firm czekało do 4 czerwca. Okazało się, że nie wpłynęła żadna oferta.

„Zakładaliśmy wykonanie projektu budowlanego do 31 lipca, zaś projektów technicznych, wykonawczych i pozostałych opracowań w ciągu miesiąca od daty odbioru projektu budowlanego. W związku z tym, że nie wpłynęła żadna oferta od wykonawców, podane terminy są obecnie nieaktualne” – wyjaśnia Monika Głazik.

Co dalej? – „Realizację prac zlecimy po opracowaniu dokumentacji i zabezpieczeniu środków w budżecie na ten cel” – tłumaczy Głazik.

ZDJĘCIA

Górny staw w Ogrodzie Saskim
Górny staw w Ogrodzie Saskim | fot. Dominik Wąsik
Wyschnięte koryto łączące górny i dolny staw w Ogrodzie Saskim
Wyschnięte koryto łączące górny i dolny staw w Ogrodzie Saskim | fot. Dominik Wąsik
Wyschnięte koryto łączące górny i dolny staw w Ogrodzie Saskim
Wyschnięte koryto łączące górny i dolny staw w Ogrodzie Saskim | fot. Dominik Wąsik

Najnowsze posty

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check