Miasta przygotowują się do sprzedaży węgla. Czy w Lublinie będzie można kupić tańszy węgiel?

Gdzie można kupić tańszy węgiel w Lublinie?
Gdzie można kupić tańszy węgiel w Lublinie? | fot. pixabay

Świdnik, Łęczna, Lubartów, Puławy — te miasta z woj. lubelskiego przygotowują się do sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach wśród mieszkańców. Czy w Lublinie będzie można kupić tańszy węgiel? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Nie każde miasto będzie sprzedawać tańszy węgiel

W połowie października Sejm uchwalił tzw. ustawę węglową. Zgodnie z nią, gminy będą mogły kupować węgiel po 1500 zł za tonę i sprzedawać go za maksymalnie 2000 zł. Okazuje się, że nie każdy mieszkaniec dużego miasta będzie miał możliwość jego zakupu w swojej gminie.

W woj. lubelskim część miast już przygotowuje się do takiej możliwości i zbierają wstępne informacje o zapotrzebowaniu na węgiel. Deklarację chęci zakupu rządowego węgla i jego sprzedaży wśród swoich mieszkańców wyraziły już m.in. Świdnik, Łęczna, Lubartów, Puławy, Krasnystaw, Łuków.

Pozostałe miasta nie mają na ten moment planów dystrybucji węgla. Stawiają na lokalne firmy, które posiadają odpowiednią infrastrukturę do tego procesu. Ustawa pozwala gminom na dystrybucję węgla przez własne jednostki, spółki komunalne lub umowy z przedsiębiorcami zajmującymi się na co dzień sprzedażą węgla.

Tańszy węgiel w Lublinie

„Zapisy ustawy dopuszczają sprzedaż węgla poprzez wyspecjalizowane w tym zakresie podmioty funkcjonujące już na rynku. W związku z tym miasto podjęło działania w celu sprawdzenia możliwości prowadzenia sprzedaży węgla dla mieszkańców Lublina za ich pośrednictwem” – mówi Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Lublin dystrybucję tańszego węgla zleci lokalnym firmom, które są już odpowiednio przygotowane do tego procesu, zarówno dzięki infrastrukturze, jak i doświadczeniu pracowników.

„Finalny kształt ustawy i jej wejście w życie pozwoli na ostateczny wybór formy i ustalenie zasad tej sprzedaży poprzez zawarcie stosownych umów z konkretnymi podmiotami. W naszej opinii zaangażowanie podmiotów, które już prowadzą tego typu działalność na rynku, pozwoli na stworzenie warunków do szybkiego uruchomienia pomocy mieszkańcom i sprzedaży węgla” – komentuje Duma.

Które składy węgla będą sprzedawać tańszy węgiel w Lublinie?

„Prognozy, oparte na liczbie pozytywnie rozpatrzonych wniosków o dodatek węglowy oraz wprowadzonych do ewidencji źródeł ogrzewania szacują zapotrzebowanie na węgiel w Lublinie dla kilku tysięcy podmiotów. Przygotowujemy się do partnerstwa z przedsiębiorcami, którzy wprowadzą węgiel do obrotu w ramach współpracy przedsiębiorstwo-gmina tak, by na terenie Lublina było kilka miejsc, gdzie mieszkańcy kupią węgiel po preferencyjnych cenach” – informuje rzeczniczka prezydenta.

Jak się dowiedzieliśmy, kilka podmiotów już odpowiedziało na akces miasta.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.