Tak źle jeszcze nie było. Poziom zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście jest rekordowy tej zimy. Wszystko przez mróz.
– Najgorzej jest niestety wieczorem w godzinach od 16 do wczesnych godzin rannych, taka sytuacja jest analogiczna kilka dni z rzędu, gdzie kulminacja ma miejsce ok. 19-20 – apeluje czytelnik Kamil.
Dzisiejszej nocy wszelkie dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza zostały 3-krotnie przekroczone. Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie.
Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane.
Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Czy miasto Lublin prowadzi działania poprawiające jakość powietrza w naszym mieście?
Lublin walczy z zanieczyszczeniami powietrza
Miasto od 2013 roku realizuje Plan ograniczenia niskiej emisji, polegający na dofinansowaniu działań, w formie dotacji, prowadzących do wymiany ogrzewania opartego na paliwie stałym (kotły i piece) na jego inny rodzaj bardziej ekologiczny. Dofinansowanie może być do wysokości 50% poniesionych nakładów finansowych.
W 2013 i 2014 r zlikwidowano 66 pieców i kotłów. Liczba zlikwidowanych pieców i kotłów węglowych w 2015 r. to 79 sztuk. W 2016 roku udało się dopłacić do wymieniany łącznie 83 pieców, na kwotę ponad 330 tys zł.
– Łącznie od początku akcji (w ciągu 3 lat) w Lublinie zlikwidowano 228 pieców lub kotłów i zamieniono je na bardziej ekologiczne formy ogrzewania, a akcja będzie kontynuowana również w tym roku – informuje Olga Mazurek-Podleśna z UM Lublin. Konkurs zostanie ogłoszony prawdopodobnie w lutym br. W budżecie zarezerwowane jest na ten cel 350 tys zł.
Likwidacja pieców z paleniskiem na paliwa stałe i zastąpienie ich innym, bardziej ekologicznym źródłem ogrzewania, uniemożliwia spalanie odpadów komunalnych w urządzeniach grzewczych, czy też paliwa złej jakości, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w mieście.
Kolejnym działaniem miasta w ramach walczenia z zanieczyszczeniami powietrza jest budowa infrastruktury rowerowej. Do dyspozycji mieszkańców jest blisko 140 km tras dla jednośladów.
– Lublin sukcesywnie rozbudowuje trasy rowerowe i system Lubelskiego Roweru Miejskiego, jednego z największych w kraju, którego wprowadzenie w 2014 r. okazało się wielkim sukcesem i spotkało się z zainteresowaniem i aprobatą mieszkańców – dodaje Mazurek-Podleśna.
System Lubelskiego Roweru Miejskiego obecnie liczy 90 stacji (w tym 5 w Świdniku), a do dyspozycji mieszkańców jest blisko 900 jednośladów. Nowością od wiosny 2016 roku są dwie stacje z rowerkami dla dzieci.
Przeprowadzane są również kontrole gospodarstw domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów wykonywane przez Eko Patrol Straży Miejskiej.
– Spalanie odpadów w piecach domowych jest zakazane z mocy prawa. W czasie spalania odpadów w niskiej temperaturze, tak jak to ma miejsce w kotłach czy piecach domowych, powstaje szczególnie dużo substancji szkodliwych. Dlatego miasto prowadzi działania mające na celu ograniczenie tego procederu poprzez kontrole, wzmożone szczególnie w okresie zimowym – wyjaśnia Ratusz.
Mandaty za spaliny samochodowe
Miasto Lublin na podstawie umowy użycza Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego w Lublinie dymomierz DGS-2. Urządzenie służy do pomiaru stopnia zadymienia spalin emitowanych przez silniki Diesla. Jeśli pomiary wykażą przekroczenie norm spalin wtedy na kierującego pojazdem nakłada się mandat karny, a nawet można zatrzymać dowód rejestracyjny.
A czemu nie ogrzewanie elektryczne.
Wystarczy mądra taryfa, np. letnia i zimowa do grzania w zimie, dlaczego nie chcecie dofinansować fotowoltaiki którą można by było w zimie w niewielkiej ilości ale zawsze coś a w lecie wspomagać elektrownię. Dlaczego nastawiacie się na pellet i na to dofinansowanie jest. Pellet się spala w piecu i jest dym… Dlaczego, dlaczego, dlaczego.
Elektryka jest wydajniejsza ale potrzebuje mądrej taryfy….
Działania ze strony Urzędu Miejskiego są tak znikome, że niewiele to zmieni sytuację w Lublinie i czas na poważne zajęcie się problemem smogu, bo tracimy przez to zdrowie i skraca nam życie