Meteorolodzy ostrzegają. Przez region przejdą ulewy i gwałtowne burze z gradem

chmury niebo burza ciemne lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na poniedziałek, 20 maja ostrzeżenia drugiego stopnia przed falą ulewnych deszczy, gwałtownymi burzami i gradobiciem dla województwa lubelskiego.

Dzisiaj Polska pozostaje w zasięgu wilgotnej, chwiejnej masy powietrza polarnego morskiego. W rejonie naszego kraju znajduje się ośrodek niskiego ciśnienia, który może doprowadzić do znacznego nasilenia się zjawisk konwekcyjnych w ciągu dnia.

Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed możliwością wystąpienia silnych burz m.in. na terenie województwa lubelskiego. W związku z tym został wydany drugi stopień zagrożenia tym zjawiskiem. Największym zagrożeniem w czasie dzisiejszych burz będą nawalne opady deszczu, opady gradu i silne porywy wiatru.

Możliwe jest także przechodzenie kilku burz nad jednym obszarem co będzie stwarzać zagrożenie podtopieniami (opady rzędu 40-70 mm). Burze będą się także charakteryzować dużą aktywnością elektryczną” – czytamy w komunikacie pogodowym wydanym przez Polskich Łowców Burz.

IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad” – prognozuje Kamil Walczak z IMGW.

Ostrzeżenie przed burzami z gradem obowiązuje na terenie całego województwa lubelskiego od godz. 13.00 do godz. 21.00.

Sprawdź, gdzie jest burza – radar burz na żywo – 20.05.2019

Źródło: Polscy Łowcy Burz / IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.