Matura 2023. Ponad 4 tys. uczniów z Lublina przystąpi do egzaminu dojrzałości. Znamy harmonogram

Egzamin maturalny
Egzamin maturalny | fot. Adobe Stock

Dla większości majówka to czas odpoczynku, ale nie dla maturzystów. W czwartek czeka ich pierwszy egzamin. Tradycyjnie będzie to język polski. Do tegorocznego egzaminu dojrzałości przystąpi ponad 4 tys. uczniów z Lublina.

Uczniowie z Lublina szykują się do matury 2023

W 2023 roku „nową maturę” (w tzw. formule 2023) będą zdawać uczniowie 4-letnich liceów ogólnokształcących. W całym kraju będzie to łącznie ponad 158 tys. osób. Z kolei ze „starą maturą” (w tzw. formule 2015) zmierzą się absolwenci techników oraz ci, którzy chcą egzamin poprawiać, bo w poprzednich latach nie udało im się go zaliczyć. Takich osób będzie w sumie ponad 137 tys.

W 33 liceach ogólnokształcących i technikach prowadzonych przez miasto Lublin wolę przystąpienia do egzaminu dojrzałości wyraziło 3486 uczniów. Wśród nich jest 2449 uczniów liceów ogólnokształcących oraz 1037 uczniów techników. Egzamin dojrzałości zdawać będzie również 726 uczniów z 17 szkół prowadzonych przez inne podmioty.

Tegoroczni maturzyści technikum są absolwentami gimnazjów, a maturzyści w liceach są już po ośmioklasowej szkole podstawowej.

Matura 2023 – egzaminy ustne i pisemne

Żeby zdać maturę, uczniowie muszą przystąpić do egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego, do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego (uzyskując minimum 30%) oraz przystąpić do egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Uczniowie technikum, którzy mają zdane egzaminy ze wszystkich kwalifikacji w danym zawodzie, nie muszą przystępować do egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jest to decyzja ucznia. W praktyce, w zależności od wyboru przyszłego kierunku studiów zarówno uczniowie liceum, jak i technikum dodatkowo wybierają więcej niż jeden przedmiot, który będą zdawać na poziomie rozszerzonym.

Harmonogram matur 2023

Matury 2023 będą przeprowadzone zgodnie z harmonogramem matur od 4 do 23 maja 2023 roku w dwóch porach, porannej od godziny 9:00 oraz popołudniowej od godziny 14:00. Matury ustne odbędą się od 10 do 23 maja 2023 roku, a wyniki matur zostaną opublikowane 7 lipca 2023 roku.

W czwartek (4 maja) odbędzie się egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym, w piątek (5 maja) z języka obcego, a w poniedziałek (8 maja) uczniowie zmierzą się z matematyką.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.