MAMA 4 PLUS wzrosło w marcu 2022. Ile wynosi? Dla kogo? Jakie warunki?

kobieta
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające MAMA 4 PLUS wzrosło w marcu do 1338,44 zł. Mama4+ pobiera prawie 2,5 tys. mieszkanek województwa lubelskiego.

Mama 4 PLUS 2022 – ZUS, KRUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyznaje świadczenie Mama 4 plus od marca 2019 roku. Prawo do jego przyznawania ma także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Mama 4 plus dla kogo?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4 plus dostają kobiety, które skończyły 60 lat, ale nie wypracowały sobie emerytury, bo poświęciły się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci. W wyjątkowych sytuacjach prawo do świadczenia ma ojciec, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej czworo dzieci, bo ich mama zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Żeby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, trzeba mieć w Polsce ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat, po ukończeniu 16. roku życia.

„Mama4+ jest finansowane z budżetu państwa. Można je pobierać pod warunkiem zamieszkiwania na terenie Polski. To znaczy, że osoba, która wyjeżdża na stałe za granicę, musi poinformować o tym fakcie ZUS” – przypomina Beata Stefaniuk, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie.

Warto pamiętać, że prawo do Mama4+ zależy również od dochodów. Świadczenie przysługuje rodzicowi tylko wtedy, gdy nie ma on dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

„Dlatego osoba uprawniona do Mama4+ powinna zgłosić w ZUS każdą zmianę w swojej sytuacji finansowej, np. uzyskanie innego świadczenia (także zagranicznego), podjęcie pracy zarobkowej, posiadanie gospodarstwa rolnego. To wszystko może mieć wpływ na prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego i jego wysokość” – dodaje Beata Stefaniuk.

Mama 4 plus 2022 ile wynosi?

Pełne Mama 4 PLUS 2022 wynosi tyle co emerytura minimalna, czyli od marca wzrosło do 1338,44 zł brutto. Taką kwotę dostają osoby, które nie mają żadnej emerytury lub renty. W województwie lubelskim ZUS wypłaca 742 pełne świadczenia rodzicielskie.

Natomiast osoba, która ma niską emeryturę lub rentę, może liczyć na rodzicielskie świadczenie uzupełniające pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Mama 4 plus stanowi wtedy dopełnienie emerytury lub renty do kwoty 1338,44 zł. W województwie lubelskim takie uzupełnienie otrzymuje z ZUS 1740 osób.

W skali całego kraju ZUS wypłaca około 56 tys. świadczeń Mama4+. Większość uprawnionych to kobiety, które wychowały dokładnie czworo dzieci. Są też rekordzistki, które mogą pochwalić się kilkanaściorgiem wychowanych potomków.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.