LW Bogdanka rozpoczęła eksploatację najdłuższej ściany węgla na świecie

Zdjęcie ilustracyjne | materiały prasowe

Kopalnia Bogdanka rozpoczęła eksploatację ściany węgla o długości 7 km. To najdłuższa eksploatowana ściana w górnictwie węgla kamiennego na świecie.

Znajduje się w pokładzie 391 w Polu Stefanów i jest aktualnie ścianą o najdłuższym wybiegu na świecie. Przy jej eksploatacji wykorzystywanych będzie wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak platforma IIoT (Industrial Internet of Things – internet rzeczy), po raz pierwszy wykorzystywana w polskim górnictwie.

Zastosowano też cyfrowy model złoża, model geomechaniczny, nowoczesne przenośniki taśmowe wyposażone w systemy monitoringu, system monitoringu wyrobisk chodnikowych wykorzystujący skaning laserowy, narzędzie do usprawniania procesów decyzyjnych czy kupiony w tym roku kompleks kombajnowy.

Według Bogdanki średnie wydobycie dobowe ze ściany może wynieść do 20 tys. ton urobku, ale zdolność kompleksu ścianowego powinna pozwolić w niektórych etapach eksploatacji na wydobycie sięgające 30 tys. ton urobku na dobę.

Platforma IIoT będzie służyła m.in. do zbierania danych z systemów i zdarzeń górniczych w tzw. słowniku awarii. Posłużą one do opracowania algorytmów predykcyjnych, zwiększających możliwości przewidywania awarii, rozwiązywania problemów maszyn i urządzeń.

Pozwoli to na skrócenie czasu przestojów sprzętu, a w konsekwencji na redukcję kosztów – ocenia spółka.Bogdanka wdraża też możliwość transportu załogi specjalnymi przenośnikami taśmowymi. Ma to pozwolić na zwiększenie efektywności ściany o około 10 proc.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.