Pojedyncze kości ludzkie należące przynajmniej do dwóch osób odnaleźli archeolodzy na górkach czechowskich w Lublinie w ramach poszukiwań prowadzonych przez Instytutu Pamięci Narodowej.
Ludzkie kości na górkach czechowskich
W poniedziałek 16 maja pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęli kolejny etap poszukiwań ofiar niemieckich egzekucji na górkach czechowskich. Prace prowadzono w okolicy placu zabaw wybudowanego przez spółkę TBV, który następnie przekazano miastu.
„Miejsca do prac wytypowano na podstawie analizy relacji oraz wskazań lokalnych społeczników, a także raportu pułkownika Rudolfa Ostrzyńskiego, który w latach 70. i 80. XX wieku prowadził na tym terenie wizje lokalne, spotykał się z żyjącymi świadkami” – mówi dr Artur Piekarz, naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie.
Z raportu wynikało, że w jednym z tych miejsc – zlokalizowanym nieco na północ od tzw. rzutni granatów – ekshumacje nie zostały przeprowadzone całościowo. Podczas budowy w latach 70. kanału burzowego, który przebiegał w okolicy dawnej mogiły, odkrywano szczątki ludzkie. Dlatego też podjęto decyzję o weryfikacji tego miejsca.
W trakcie trzech dni badawczych założono jeden wykop szerokopłaszczyznowy, w ramach którego odkryto pojedyncze, silnie rozproszone w badanej przestrzeni, fragmenty ludzkich kości. Nie natrafiono na żadne ślady regularnych mogił czy szkielety wskazujące na pochówek w układzie anatomicznym. Obecny na miejscu prac biegły z zakresu antropologii określił, że znalezione szczątki leżały w ziemi przez co najmniej 50 lat i należały do najmniej dwóch osób.
Dalsze prace realizowane są w ramach śledztwa prowadzonego przez prokuratora z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. Badania archeologiczne zgodnie z planem mają zakończyć się w piątek, 20 maja.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię