Lublin z milionami na ekologiczny transport. Zakupią nowy tabor, wyremontują ważne ulice

DSC05738
Al. Racławickie w Lublinie

Lublin otrzyma 83 miliony złotych od Ministra Rozwoju. Pieniądze mają być przeznaczone na naprawę infrastruktury drogowej oraz zakup dziesięciu nowych trolejbusów i pięciu elektrycznych autobusów.

 

Projekt „Przebudowa strategicznego korytarza transportu zbiorowego wraz z zakupem taboru w centralnej części obszaru LOF” otrzyma maksymalne możliwe dofinansowanie – 85%. To oznacza dla Lublina unijne wsparcie w wysokości blisko 83 mln zł.

 

Na co zostaną przeznaczone te pieniądze? W Lublinie zostanie wdrożony system dynamicznej informacji pasażerskiej. Wśród planowanych projektów mają się znaleźć specjalne autobusy niskopodłogowe z przyciskami zawierającymi informację w alfabecie Braille’a.

 

Zmienią się także tablice z informacjami pasażerskimi, a dla osób niewidomych powstaną przejścia dla pieszych i specjalne perony, z pasem zaopatrzonym w fakturę rozpoznawaną przez nich.

 

Wybrane odcinki ulic i skrzyżowania zostaną przebudowane i dostosowane do trakcji trolejbusowej, gdzie mają powstać także bus pasy. Mowa tu o ulicach, takich jak: Al. Racławickie, ulica Poniatowskiego, Sowińskiego, Głęboka oraz Lipowa.

 

Zyskają również piesi i rowerzyści. Ciekawym rozwiązaniem będzie ulokowanie stacji rowerowych przy przystankach autobusowych. Powstaną nowe ścieżki rowerowe, które łączyć się będą ze ścieżkami miejskimi.

 

Lublin wzbogaci się również o 10 nowych trolejbusów i 5 autobusów elektrycznych. Lubelski transport miejski będzie więc nie tylko dostępny, ale również proekologiczny.

 

Dofinansowanie przekazane zostanie z Programu Polska Wschodnia. Łączny budżet tego programu na działania wspierające zrównoważony transport miejski wyniosą 440 mln euro. Poza Lublinem projekt realizowany jest również w Olsztynie, Rzeszowie, Kielcach i Białymstoku.

 

Zakres projektu

1. Przebudowa ulic:
– Al. Racławickich – od Ronda Honorowych Krwiodawców (wraz z rondem) do skrzyżowania z ul. Lipową,
– ul. Poniatowskiego – od Al. Racławickich do wiaduktu nad al. Solidarności,
– ul. Sowińskiego – od Al. Racławickich do skrzyżowania z ul. Głęboką,
– ul. Głębokiej – od stacji benzynowej do skrzyżowania z ul. Filaretów,
– ul. Lipowej – od skrzyżowania z Al. Racławickimi do skrzyżowania z ul. Narutowicza,
2. Przebudowa trakcji trolejbusowej w ulicach: Al. Racławickie, Głęboka, Lipowa.
3. Zakup taboru: 5 sztuk autobusów elektrycznych i 10 sztuk trolejbusów maxi z dodatkowym napędem.
4. Wykonanie systemu dynamicznej informacji przystankowej na przebudowanych ulicach.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.