Lublin w finale konkursu o Europejską Stolicę Kultury 2029

Wspólnie po tytuł ESK 2029
fot. Miasto Lublin

Teraz każda mieszkanka i każdy mieszkaniec może włączyć się w starania o ten tytuł. Miasto rozpoczyna zbieranie pomysłów i marzeń lublinian, które będą inspiracją do stworzenia finałowej aplikacji konkursowej ESK 2029 i pomogą zaplanować program obchodów.

Prestiżowy konkurs

Lublin jest jednym z 4 miast finalistów prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg również znalazły się na tzw. „krótkiej” liście w ścisłym finale konkursu. Hasłem przewodnim lubelskiej aplikacji jest Re:Union, rozumiane jako niezwykłe spotkanie, dialog, troska o siebie nawzajem i nowe spojrzenie na miasto.

Starania Lublina o tytuł ESK 2029 i realizacja założeń aplikacji konkursowej stały się impulsem do wspierania procesów zmiany społecznej w mieście poprzez kulturę. Myślą przyświecającą wszystkim działaniom jest ponowne zjednoczenie
w różnorodności.

– Jesteśmy w finale konkursu o Europejską Stolicę Kultury 2029. Otrzymanie tego tytułu pomoże wzmocnić pozycję Lublina, jako ważnego ośrodka kulturalnego w Europie oraz otworzy nowe możliwości współpracy z innymi europejskimi miastami. Pozwoli rozwinąć miasto w wielu dziedzinach jego życia, co udowodniły już poprzednie doświadczenia z ubieganiem się o tytuł ESK 2016. Przed nami więc wielka szansa, ale i duże wyzwanie. Obecnie przygotowujemy aplikację konkursową, którą chcemy stworzyć wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Lubelska kultura po raz kolejny będzie impulsem do zmian w naszym mieście. Zachęcam do podzielenia się swoimi pomysłami i marzeniami na ESK 2029 – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wspólnie po tytuł ESK 2029

Finałową aplikację konkursową ESK 2029 jesienią oceni zespół europejskich ekspertów. Mieszkanki oraz mieszkańcy miasta również mogą włączyć się w ten proces i podzielić swoimi propozycjami, oraz marzeniami na Lublin, jako Europejską Stolicę Kultury.

Od piątku (23 lutego) rusza otwarty nabór pomysłów na wydarzenia i działania, które chcieliby widzieć w programie obchodów ESK 2029. Do 18 marca wystarczy wypełnić formularz dostępny on-line na stronie esk2029.lublin.eu lub od 26 lutego w formie papierowej w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, instytucjach kultury i przestrzeniach młodzieżowych Opracowane na podstawie ankiet wnioski zostaną wykorzystane w pracach nad aplikacją.

– Starania o tytuł ESK to dla nas szansa na nowe spojrzenie na Lublin. Zależy nam, by proces ten objął nie tylko kulturę, ale także pozostałe sfery życia naszego miasta, od edukacji, poprzez turystykę, po rozwój infrastruktury i zieleni miejskiej, a w jego tworzenie zaangażowali się mieszkanki i mieszkańcy. Naszym celem jest opracowanie nowego systemu dla lubelskiej kultury, który zainspiruje zmiany w całym mieście. Chcemy stworzyć Europejską Stolicę Kultury Waszych marzeń, dlatego serdecznie zapraszamy do zgłaszania swoich pomysłów – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Pomysły wpisujące się w ideę ESK 2029 mieszkanki i mieszkańcy Lublina mogą realizować za pośrednictwem szeregu narzędzi i programów wspierających, na które Miasto przeznaczyło ok. 2 mln zł.

Od 23 lutego do 18 marca można zgłaszać projekty w ramach programu „Dzielnice Kultury”, którego geneza sięga starań o tytuł ESK 2016 i koncepcji wpisanej do ówczesnej aplikacji konkursowej Lublina pod nazwą „Europejskie Dzielnice Kultury”.

Do 31 marca przyjmowane są wnioski o przyznanie stypendium na realizację w 2024 r. projektu z zakresu twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury. Mieszkanki i mieszkańcy mogą również starać się o stypendia wyjazdowe dla twórców kultury, które w tym roku ruszyły na nowo po przerwie spowodowanej pandemią.

Twórcy kreatywni mogą natomiast liczyć na wsparcie Miasta w realizacji swoich projektów, m.in. za pośrednictwem programów Kreatywni czy Kreatywne Vouchery. Dodatkowo udział Lublina w finale konkursu o ESK 2029 to również doskonała okazja zgłaszania tzw. „miękkich” projektów w Budżecie Obywatelskim. Pomysły w 11. edycji można składać do 14 marca.

Wspólnie po tytuł ESK 2029
fot. Miasto Lublin

Młode mieszkanki i mieszkańcy Lublina także mają wiele możliwości realizacji swoich pomysłów w ramach starań Lublina o tytuł ESK 2029. Aktualnie trwają nabory do projektu „Uczeń i uczennica przyszłości”, w którym dodatkowe punkty otrzymają prace konkursowe przedstawiające Lublin, jako miasto kultury; „Dzielnice Kultury – Młodzież Inspiruje Dzielnice” oraz przyjmowanie wniosków stypendialnych na realizację w 2024 r. młodzieżowego projektu z zakresu twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury.

Miejskie wsparcie dla młodych to również Miejski Aktywator Młodzieżowy (MAM), Miejski Program Stypendialny dla Studentów i Doktorantów czy program Lublin Akademicki. Ponadto w najbliższym czasie wystartują SUper Granty, czyli nowy miejski projekt dla samorządów uczniowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

ESK 2029 – spotkania z mieszkankami i mieszkańcami

Rozpoczynamy cykl spotkań z mieszkankami i mieszkańcami dotyczący starań Lublina o ESK 2029 w kontekście potrzeb różnych grup społecznych. Pierwsze z zaplanowanych wydarzeń poświęcone jest oczekiwaniom osób ze szczególnymi potrzebami i odbędzie się w środę (28 lutego) o godz. 14.00 w Sali Jasnej Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Do uczestnictwa zapraszamy zainteresowane mieszkanki i mieszkańców miasta oraz przedstawicielki i przedstawicieli organizacji i instytucji społecznych.

– Do stworzenia drugiej, finałowej aplikacji potrzebujemy propozycji mieszkanek i mieszkańców związanych z tym, jak widzą Lublin i siebie w naszym mieście w 2029 roku. Zależy nam na poznaniu potrzeb, marzeń i oczekiwań wszystkich lublinian, również tych najmłodszych. Dlatego zachęcamy do wypełniania przygotowanych ankiet i wspólnego kształtowania przyszłego Lublina. Opiszcie nam swoje Miasto Marzenie. Dzięki temu dowiemy się, na jakie działania zwrócić szczególną uwagę, jak planować obchody ESK 2029 oraz w jakim kierunku rozwijać edukację kulturalną w naszym mieście – mówi Rafał Koziński, Dyrektor Centrum Kultury w Lublinie, Koordynator programowy ESK Lublin 2029.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.