Lublin w czołówce polskich samorządów

Lublin zajął 11 miejsce spośród wszystkich (66) polskich miast na prawach powiatu w rankingu samorządów przeprowadzonym przez Rzeczpospolitą. Na pozycję miasta wpływ miały m.in. efektywne zarządzanie finansami, czy liczba nowych podmiotów gospodarczych na terenie Lublina. Dodatkowo w zestawieniach badających pozyskane fundusze ze środków UE, innowacyjność oraz realizowane inwestycje zajęliśmy wysoką 7. pozycję. 

Rzeczpospolita sprawdziła jak miasta i gminy dbają o rozwój oraz standard życia mieszkańców. Duże znaczenie w wynikach rankingu miała także ocena stanu finansów samorządów. Lublin wśród wszystkich polskich miast na prawach powiatu uplasował się na 11 pozycji, tym samym awansował o 4 oczka w stosunku do roku ubiegłego. Lublin wyprzedził Nowy Sącz, Katowice, Bielsko-Białą czy Szczecin. 

Kryteria oceny samorządów zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy wyłonił miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2010-2013 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Oceniano m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2010-2013, wartość środków unijnych, jakie w latach 2011-2013 wpłynęły na rachunek budżetu gminy, wskaźnik zadłużenia, dynamikę wzrostu dochodów własnych, transport i łączność czy ochronę środowiska. 
Drugi etap uwzględniał m.in. wydatki mieszkaniowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów, liczbę nowych podmiotów gospodarczych, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości czy funkcjonowanie w gminie Karty Dużej Rodziny. 

Nad metodologią oceny miast i gmin czuwała niezależna kapituła, w której skład wszedł m.in. Jerzy Buzek – były premier RP, europoseł, Zygmunt Bedrychowski – przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy czy Hanna Majszczyk – podsekretarz stanu w Ministersteie Finansów.

Kolejne rankingi na 7

Rzeczpospolita przeprowadziła także kilka dodatkowych rankingów, w których brała pod uwagę konkretne aspekty funkcjonowania miast i gmin. W zestawieniu miast na prawach powiatu o najwyższym stopniu pozyskanych środków finansowych z Unii Europejskiej Lublin zajął 7. pozycję. W kolejnym badaniu, w którym brano pod uwagę innowacyjność miast – sprawność w udostępnianiu mieszkańcom usług e-urzędu i możliwość załatwienia spraw w urzędzie drogą elektroniczną – Lublin trafił również na 7 miejsce (awans o 9 oczek w stosunku do roku 2013). Także 7. pozycję zajęliśmy w zestawieniu miast, w których realizowane są największe inwestycje. Docenione zostały lubelskie inwestycje samorządowe – w tym zintegrowany system miejskiego transportu publicznego, budowa drogi dojazdowej do węzła drogowego Dąbrowica i Jakubowice, budowa stadionu miejskiego, port lotniczy Lublin czy budowa zespołu krytych pływalni przy Al. zygmuntowskich. Dodatkowo, Lublin zajął 11 miejsce w zestawieniu miast na prawach powiatu o najwyższych dochodach na mieszkańca, które wyniosły 5153 zł.

fot. lublin.eu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.