Lublin sprzedał blisko tysiąc ton rządowego węgla. Kto może kupić tańszy opał?

Węgiel po 2 tysiące w Lublinie
Węgiel po 2 tysiące w Lublinie | fot. Adobe Stock

2 tys. zł za tonę – w takiej cenie mogą nabyć węgiel uprawnione osoby, które złożą wnioski o jego zakup. Można je składać do 15 kwietnia 2023 r. w Biurach Obsługi Mieszkańców i MOPR. Jedno gospodarstwo domowe może nabyć w obecnym sezonie grzewczym w 3 tony tańszego opału.

Sprzedaż rządowego węgla w Lublinie

Z najnowszych informacji przekazanych przez Urząd Miasta Lublin dowiadujemy się, że do soboty (4 lutego) mieszkańcy Lublina zakupili w ramach sprzedaży preferencyjnej ok. 983 tony węgla. Mieszkańcy będą mogli nabyć go po 2 tys. zł za tonę. Cena ta nie zawiera jednak usługi transportu surowca ze składu do gospodarstwa domowego oraz pakowania w worki.

Jeśli ktoś nie skorzystał z zakupu węgla po preferencyjnych cenach w 2022 r., wtedy możliwy jest zakup do 3 ton dla jednego gospodarstwa domowego w 2023 r.

Nie wpłynęła żadna reklamacja

„Jakość odbieranego od spółki PGE Paliwa węgla poprawiła się od momentu wystosowania przez miasto pisma z uwagami dotyczącymi wysokiej zawartości miału w odbieranym surowcu. W kolejnych dostawach węgla zawartość miału była znacznie niższa, zgodna z wcześniej obowiązującymi normami dla paliw stałych” – stwierdza Anna Czerwona z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Ile miasto zarobiło na sprzedaży węgla?

Lublin kupuje węgiel w cenie 1,5 tys. zł za tonę, natomiast dystrybucja do mieszkańców jest realizowana poprzez składy węglowe, w których można nabyć paliwo za 2 tys. zł za tonę. Co miasto robi z 500 zł z każdej sprzedanej tony?

„Różnica między tymi kwotami jest wykorzystywana na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu sprzedaży preferencyjnej. Jednakże różnica między ceną zakupu i sprzedaży węgla nie pokrywa w pełni kosztów funkcjonowania systemu” – informuje Anna Czerwonka.

Najwięcej środków pochłania świadczona przez składy usługa dystrybucji węgla, na którą składają się: zapewnienie pojazdów do przewozu surowca, transport węgla z punktu wskazanego przez spółkę PGE Paliwa na teren składu, składowanie paliwa, nadzór i ochronę powierzonego mienia, obsługa osób kupujących, czy załadunek węgla.

Gdzie złożyć wniosek o zakup rządowego węgla?

Aby móc skorzystać z zakupu preferencyjnego węgla należy złożyć odpowiedni wniosek, w którym członek gospodarstwa domowego określa m.in. jaką ilość paliwa chce zakupić oraz czy dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z podaniem ilości paliwa nabytego w ramach tego zakupu.

Wnioski o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych w formie papierowej są przyjmowane łącznie w 10 lokalizacjach na terenie Lublina:

  • w Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin: przy ul. Wieniawskiej 14, ul. Filaretów 44, ul. Szaserów 13-15, ul. Franciszka Kleeberga 12a i ul. Wolskiej 11,
  • w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie: w siedzibie głównej przy ul. Koryznowej 2d oraz filiach przy ulicach: ul. Lubartowskiej 6-8, ul. Hutniczej 1A, al. Kompozytorów Polskich 8, ul. Nałkowskich 114.

Termin składania wniosków o tańszy węgiel mija 15 kwietnia 2023 r.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.