W Lublinie można niejako mówić o „kulcie” cebularza. Było to inspiracją dla motywu przewodniego pierwszej edycji nowego festiwalu kulinarnego na mapie – Lublin Smaków. W programie m.in. pokazy kulinarne, warsztaty i degustacje.
Lublin Smaków
Władze Lublina myślą nad nowymi rozwiązaniami, które wydłużą sezon turystyczny w naszym mieście. Planem jest, by turyści przyjeżdżali do Lublina nie tylko w okresie wakacyjnym, ale również jesienią i zimą. Jednym z nich jest nowy miejski festiwal kulinarny – Lublin Smaków. Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu będzie cebula.
O szczegółach dotyczących nowego festiwalu odpowiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.
„Turystyka kulinarna bardzo się rozwija. Jest odpowiedzią na szereg potrzeb, sami wyjeżdżając w różne rejony Polski, kierujemy się do tej tradycji okraszonej elementem nowoczesności. Mam nadzieję, że i my tym festiwalem, tym motywem przewodnim wpiszemy się w gusta mieszkańców i turystów. Będzie to okazja do odkrycia smaków lubelskiej kuchni na nowo” – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.
Festiwal Lublin Smaków rozpocznie się 3 listopada. Przez blisko miesiąc mieszkańcy i turyści będą mogli uczestniczyć w spotkaniach, pokazach i warsztatach oraz próbować festiwalowych dań w lubelskich restauracjach. Lokale będące partnerami wydarzenia przygotują z tej okazji specjalne menu festiwalowe oparte na tegorocznym motywie przewodnim, którym jest cebula.
Wśród restauracji, które biorą udział w tegorocznej edycji festiwalu, są: Trzy Romanse, Magia, Perliczka, Mandragora, Zielony Talerzyk, TINTO, New Basketon, Bombardino Trattoria, Perłowa Pijalnia Piwa, 2PIER, Legendy Miasta, Kuchnia Otwarta, Browar Grodzka 15, EncePence, Bombardino Botanik, Spokojna 2 Ansaldo.
Zobacz także: Przyjdź do restauracji lub kawiarni i zostaw telefon w specjalnym schowku – zapłacisz mniej za zamówienie
Cebula od wieków jest uprawiana na Lubelszczyźnie, stanowi kluczowy składnik lubelskich potraw. Można ją znaleźć w wielu daniach, ale przede wszystkim w tradycyjnym cebularzu. Podczas festiwalu, cebulę pod różnymi postaciami zasmakujemy w przystawkach, zupach i daniach głównych, a nawet deserach. Oferta festiwalowa w kartach dań zostanie oznaczona specjalną ramką lub logo wydarzenia.
Nie tylko jedzenie
W ramach Festiwalu zaplanowano także spotkania, pokazy i warsztaty nawiązujące do dziedzictwa kulinarnego naszego regionu. W programie m.in. kolacje degustacyjne, pokazy kulinarne, warsztaty wypieku cebularzy, dla fanów piłki nożnej wspólne kibicowanie przy cebulowej przekąsce, a dla osób aktywnych tematyczne spacery z przewodnikiem szlakiem lubelskich smaków.
Ponadto w listopadowe weekendy odbędzie się cykl Jarmarków Cebulowych, podczas których zaplanowano pokazy, m.in. robienia syropu, konfitur i przetworów z cebuli oraz pieczenia bułek z cebulą. W programie festiwalu przewidziano także atrakcje dla najmłodszych – dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w warsztatach kulinarnych z lepienia pierogów i wypieku cebularza.
Udział w wydarzeniach jest płatny i obowiązuje rezerwacja miejsc.
W planach kolejne edycje
Organizatorzy festiwalu zdradzili, że kolejne edycje wydarzenia będą nawiązywały do innego składnika, nierozerwalnie związanego z lubelską kuchnią.
Dodaj swój komentarz