Lublin: Policjanci użyli prywatnego paralizatora wobec francuskiego turysty. Zostali aresztowani

policja
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Policja

Trzech policjantów z Lublina podczas Nocy Kultury miało paralizatorem porazić obywatela Francji. Sąd wobec funkcjonariuszy zastosował tymczasowy areszt.

 

Do zdarzenia doszło w nocy z 3 na 4 czerwca, gdy w Lublinie odbywała się Noc Kultury. Trzech policjantów z Lublina zostało wezwanych na interwencję związaną z obywatelem Francji, który jak wynikało z relacji taksówkarza nie chciał zapłacić za kurs. Po przebadaniu 30-letniego Igora C. okazało się, że mężczyzna miał 1,8 promila alkoholu w organizmie.

 

Funkcjonariusze przetransportowali Igora C. do izby wytrzeźwień. Na drugi dzień mężczyzna zadzwonił na policję, którą powiadomił, że policjanci podczas interwencji mieli go razić paralizatorem po jądrach. Miało do tego dojść w radiowozie przed komendą miejską.

 

W środę, 14 czerwca Igor C. oficjalnie zawiadomił o sprawie prokuraturę. Przedstawił też zaświadczenia lekarskie, które mają potwierdzać jego wersję wydarzeń. Prokuratura wszczęła śledztwo pod kątem nadużywania przemocy i przekroczenia uprawnień przez policjantów.

 

Podczas telefonicznego zgłoszenia policjanci zapewnili, że na wyposażeniu III komisariatu nie ma paralizatorów. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy u jednego z policjantów znaleziono latarkę z paralizatorem, która miała być wykorzystana na ob. Francji.

 

Prokuratura wraz z Biurem Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji zgromadzili materiał dowodowy, który umożliwił przedstawienie trzem policjantom z „trójki” zarzutów.

 

– 41-letni Marcin G., 38-letni Łukasz U. oraz 35-letni Piotr D. zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia – informuje Agnieszka Kępka, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

 

Marcin G. miał użyć prywatnego paralizatora wobec Igora C.. Dwaj jego partnerzy Łukasz U. oraz Piotr D. nie dopełnili obowiązków w ten sposób, że dopuścili do popełnienia czynu przez Marcina G. wobec pokrzywdzonego.

 

Oświadczenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie

Decyzją przełożonych podjęte zostały natychmiastowe kroki dotyczące wszczęcia postępowań dyscyplinarnych, zawieszenia w czynnościach służbowych, a w konsekwencji wydania postanowień o wszczęciu z urzędu także postępowań administracyjnych w sprawie zwolnienia ze służby trzech lubelskich funkcjonariuszy.

Zdecydowane i natychmiastowe decyzje dyscyplinarne to odpowiedź na ustalenia Wydziału w Lublinie BSW KGP w Warszawie, ich ścisłej współpracy z Prokuraturą Okręgową w Lublinie, w ramach wszczętego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego III Komisariatu Policji w Lublinie.

Śledztwo dotyczy interwencji przeprowadzonej 2 tygodnie temu, tj. dniu 4 czerwca 2017 r. przez wymienionych funkcjonariuszy wobec ob. Francji osadzonego w Centrum Interwencji Kryzysowej do wytrzeźwienia. Prokuratura Okręgowa w Lublinie w ramach czynności procesowych przeprowadzonych z funkcjonariuszami w dniach 15 i 16 czerwca przedstawiła im zarzuty, a sąd wczoraj zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów.

Pierwszy sygnał o niewłaściwym zachowaniu funkcjonariuszy otrzymaliśmy 5 czerwca br. Z dyżurnym KMP w Lublinie skontaktował się obywatel Francji informując, że zamierza powiadomić  prokuraturę o nadużyciach, których dopuścili się funkcjonariusze. Zaraz po zgłoszeniu telefonicznym wszczęte zostały czynności wyjaśniające. Ustalono funkcjonariuszy biorących udział w interwencji oraz jej przebieg.

Materiały mimo braku zawiadomienia przez pokrzywdzonego przekazane zostały do prokuratury oraz do Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji.

W trakcie czynności wyjaśniających, w których mogliśmy się odnieść tylko i wyłącznie do telefonicznego zgłoszenia, wykonanych zostało szereg czynności m.in.: rozpytano kierowcę taksówki na prośbę, którego policjanci podjęli interwencję wobec ob. Francji, rozpytano pracowników Centrum Interwencji Kryzysowej, zabezpieczono także zapis monitoringu z kamery, która obejmuje swym zasięgiem parking wewnętrzny znajdujący się pomiędzy budynkami KMP w Lublinie, dokonano zabezpieczenia i przeglądu nagrań monitoringu miejskiego z kamer umieszczonych w miejscu przeprowadzenia interwencji przez patrol oraz na trasie jego przejazdu.

Oficjalne zawiadomienie zostało złożone w prokuraturze w tym tygodniu. To dało funkcjonariuszom BSW KGP możliwość podjęcia dalszej weryfikacji, sprawdzeń i  ustaleń  oczywiście w  uzgodnieniu i w porozumieniu z prokuraturą.

Nasza formacja zawsze poddaje się ocenie. To nam zależy na wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości, które świadczyć mogą o naruszeniu prawa czy dyscypliny służbowej przez funkcjonariuszy. Każdy policjant musi mieć świadomość, że dla osób, które naruszają prawo nie ma i nie może być miejsca w naszych szeregach. Decyzje o wszczęciu postępowań dyscyplinarnych, a także decyzje Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie o wydaniu postanowień o wszczęciu z urzędu postępowań administracyjnych w sprawie zwolnienia ze służby tych funkcjonariuszy zostały podjęte jeszcze przed przedstawieniem zarzutów przez prokuratora. Także wobec osób odpowiedzialnych za właściwy nadzór i sposób realizowania zadań i poleceń służbowych wszczęte zostały cztery postępowania dyscyplinarne m. in. wobec Zastępcy Komendanta Komisariatu nadzorującego pion prewencji, Naczelnika Wydziału Prewencji tego komisariatu.

To bardzo jasny sygnał i przekaz, że każdy z funkcjonariuszy, który zakłada mundur ma obowiązek przestrzegania prawa i obowiązujących procedur.

nadkom. Renata Laszczka –Rusek

Rzecznik Prasowy

Komendanta Wojewódzkiego Policji

w Lublinie

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.