Lublin: Pojazdy komunikacji miejskiej od poniedziałku z włączoną klimatyzacją

Lublin: Pojazdy komunikacji miejskiej od poniedziałku z włączoną klimatyzacją
Klimatyzacja w autobusach i trolejbusach w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

W komunikacji miejskiej będzie chłodniej. Od poniedziałku w autobusach i trolejbusach ponownie zostaną włączone układy klimatyzacji i wentylacji.

W pojazdach komunikacji publicznej można już włączać klimatyzację – pozwala na to nowa rekomendacja GIS. Ale – co ważne – nadal obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Stanowisko GIS oznacza możliwość bezpiecznego włączenia klimatyzacji w taborze komunikacji miejskiej, co z pewnością wpłynie na komfort podróży, przy coraz wyższych temperaturach.

„Decyzja o ponownym uruchomieniu systemów została podjęta na podstawie stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie klimatyzacji w taborze komunikacji miejskiej oraz w odpowiedzi na wnioski pasażerów” – mówi Justyna Góźdź, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Jak przekazała rzeczniczka, obecnie trwają prace związane z przeglądem i serwisem systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych pojazdów, jak również ich dezynfekcją. Mają one na celu kompleksowo przygotować układy chłodzenia do ponownego uruchomienia, by w sposób bezpieczny mogły służyć pasażerom.

Przypominamy, że dyspozycja o wyłączeniu układów klimatyzacji i wentylacji pojazdów obowiązywała od 10 kwietnia i była podyktowana troską o zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów oraz kierowców. Było to jedno z działań profilaktyczne w walce z epidemią koronawirusa w przestrzeni publicznej.

W klimatyzację wyposażonych jest obecnie 270 pojazdów, co stanowi ok. 70% całego taboru. Klimatyzacja jest uruchamiana standardowo w okresie od 1 kwietnia do 31 października i ma ona zapewnić temperaturę w miejscu przestrzeni pasażerskiej, niższą o kilka stopni od temperatury jaka panuje na zewnątrz.

Klimatyzacja w przestrzeni pasażerskiej jest uruchamiana automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz przekracza wartość 22-25 stopni C. Dla efektywnego działania klimatyzacji, konieczne jest również zamknięcie okien, aby schłodzone powietrze nie wydostawało się na zewnątrz.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Kiedy było 100 wykrytych chorych w Polsce klimatyzację w autobusach wyłączono PRZEZ PANDEMIĘ. Dziś gdy chorych jest 32000 można już ją włączyć. GDZIE TU SENS?