Lublin: Pojazdy komunikacji miejskiej od poniedziałku z włączoną klimatyzacją

Klimatyzacja w autobusach i trolejbusach w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

W komunikacji miejskiej będzie chłodniej. Od poniedziałku w autobusach i trolejbusach ponownie zostaną włączone układy klimatyzacji i wentylacji.

W pojazdach komunikacji publicznej można już włączać klimatyzację – pozwala na to nowa rekomendacja GIS. Ale – co ważne – nadal obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Stanowisko GIS oznacza możliwość bezpiecznego włączenia klimatyzacji w taborze komunikacji miejskiej, co z pewnością wpłynie na komfort podróży, przy coraz wyższych temperaturach.

„Decyzja o ponownym uruchomieniu systemów została podjęta na podstawie stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie klimatyzacji w taborze komunikacji miejskiej oraz w odpowiedzi na wnioski pasażerów” – mówi Justyna Góźdź, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Jak przekazała rzeczniczka, obecnie trwają prace związane z przeglądem i serwisem systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych pojazdów, jak również ich dezynfekcją. Mają one na celu kompleksowo przygotować układy chłodzenia do ponownego uruchomienia, by w sposób bezpieczny mogły służyć pasażerom.

Przypominamy, że dyspozycja o wyłączeniu układów klimatyzacji i wentylacji pojazdów obowiązywała od 10 kwietnia i była podyktowana troską o zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów oraz kierowców. Było to jedno z działań profilaktyczne w walce z epidemią koronawirusa w przestrzeni publicznej.

W klimatyzację wyposażonych jest obecnie 270 pojazdów, co stanowi ok. 70% całego taboru. Klimatyzacja jest uruchamiana standardowo w okresie od 1 kwietnia do 31 października i ma ona zapewnić temperaturę w miejscu przestrzeni pasażerskiej, niższą o kilka stopni od temperatury jaka panuje na zewnątrz.

Klimatyzacja w przestrzeni pasażerskiej jest uruchamiana automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz przekracza wartość 22-25 stopni C. Dla efektywnego działania klimatyzacji, konieczne jest również zamknięcie okien, aby schłodzone powietrze nie wydostawało się na zewnątrz.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Kiedy było 100 wykrytych chorych w Polsce klimatyzację w autobusach wyłączono PRZEZ PANDEMIĘ. Dziś gdy chorych jest 32000 można już ją włączyć. GDZIE TU SENS?