Lublin otrzymał 65 mln zł dofinansowania na przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80. Miasto weźmie kredyt

Mariusz Banach (zastępca prezydenta Lublina) i Artur Soboń (wiceminister finansów)
Na zdjęciu (od lewej): Mariusz Banach (zastępca prezydenta Lublina) i Artur Soboń (wiceminister finansów)

Miasto zaciągnie kredyt na przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80 do ul. Diamentowej. Lublin otrzymał na to zadanie 65 mln zł dofinansowania z II naboru Programu Inwestycji Strategicznych.

Są pieniądze na przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80

W poniedziałek do Lublina przyjechał wiceminister finansów Artur Soboń, który przywiózł dobrą informację. Lublin otrzymał dofinansowanie rzędu 65 milionów złotych z II naboru Programu Inwestycji Strategicznych na przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80 do ul. Diamentowej.

„Kolejna edycja programu inwestycji strategicznych, edycji, która daje możliwość samorządom na realizację ich planów inwestycyjnych. Lublin otrzymał największą wnioskowaną kwotę, bo 65 mln zł na przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80” – powiedział Artur Soboń, wiceminister finansów.

Zastępca prezydenta Lublina Mariusz Banach został zapytany o to, skąd miasto weźmie brakujące pieniądze, ponieważ wycena inwestycji w 2019 r. wynosiła 68,5 mln zł, a przez obecną sytuację na Ukrainie ceny materiałów poszybowały mocno do góry.

„Oczywiście, że inwestycja będzie droższa, co do tego nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. My dodatkowe środki znajdziemy. Będą to instrumenty dłużne, tego nikt nie ukrywa. Jeżeli ktoś nam daje 65 mln zł to trudno, żebyśmy nie wzięli dodatkowego kredytu i nie zrealizowali inwestycji” – skomentował Banach.

„Wszelkie formalności mamy już za sobą”

„Mamy decyzję ZRiD z 11 marca 2019 r. Projekt jest przygotowany do realizacji, posiadamy dokumentację techniczną i niezbędne uzgodnienia. Jesteśmy gotowi, aby ogłosić jeszcze w czerwcu przetarg na wyłonienie wykonawcy” – poinformował Mirosław Łuciuk, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.

Chodzi o budowę około 1100 m brakującego odcinka ul. Lubelskiego Lipca ’80 od skrzyżowania z ul. Diamentową i ul. Krochmalną do ul. Cukrowniczej. Ulicę przewidziano na całej długości jako dwujezdniową, trzypasową, z buspasami na skrajnych pasach.

Zakres inwestycji obejmuje: budowę chodników, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych, budowę dwóch sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach z ul. Włościańską i ul. Cukrowniczą. Przebudowane również zostaną odcinki ulic bocznych m.in. Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i Dzierżawnej.

Kiedy kierowcy mogliby skorzystać z przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80? Dyrektor Łuciuk przekazał, że są realne szanse, że droga zostałaby udostępniona kierowcom pod koniec 2023 r.

Na te projekty miasto nie otrzymało dofinansowania

Miasto złożyło łącznie trzy wnioski o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dwa z nich nie otrzymały wsparcia: budowa przedłużenia ul. Węglarza wraz z budową dróg przyległych (wnioskowane dofinansowanie 30 mln zł, wartość całkowita 31,6 mln zł) oraz przebudowa/rozbudowa ul. Raszyńskiej wraz z ulicami przyległymi (wnioskowane dofinansowanie 5 mln zł, wartość całkowita 5,3 mln zł).

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.